هنگامیکه مقاربت دردناک است

 
 

هنگامیکه مقاربت دردناک است

* مقاربت دردناک تا چه حد شایع است ؟

درد در حین مقاربت خیلی شایع میباشد ، تقریبا ازهر 4 خانم 3 خانم  در حین مقاربت در طول زندیگیشان احساس درد دارند. برای بعضی از خانمها ، درد فقط یک مشکل موقتی می باشد ولی برای دیگران ممکن است این مشکل در تمام مواقع باشد.

 

* چه عواملی سبب درد در حین مقاربت می باشند؟

درد در حین مقاربت ممکن است علامتی ار یک مشکل زنانه مانند کیستهای تخمدانی یا آندومتریوز باشد. همچنین درد در حین مقاربت ممکن است بوسیله مشکلات دستگاه تناسلی باشد ، نظیر نداشتن احساس یا نداشتن تحریکات ( تغییرات فیزیکی و احساسی که در نتیجه تحریکات جنسی در بدن می افتد )

 

* در حین مقاربت درد در کدام قسمت احساس می شود ؟

درد در حین مقاربت ممکن است در فرج ، مناطق اطراف ورودی مهبل یا در خود مهبل احساس شود. احساس درد در حین مقاربت پرینه نیز شایع می باشد. همچنین ممکن است درد در قسمت پائین پشت ، منطقه لگن ، رحم یا مثانه احساس شود.

 

* در چه موقعی باید در مورد مقاربت دردناک با پزشک مشورت شود ؟

اگر درد ها در حین مقاربت بطور مکرر و شدید باشد حتما باید با پزشک مشاوره شود. معاینه لگنی توسط پزشک برای رد کردن موارد درد در حین مقاربت توصیه می شود و همچنین پزشکتان می تواند جوابگوی شما در مورد مسائل مقاربتی باشد.

 

* چه عواملی سبب مشکلات مقاربتی می شود ؟

 

دلایل ذیل شایع ترین آنها می باشد :

 

_  وضعیت ذهنی و احساسی نظیر ترس ، گناه ، خجالت ، پریشانی و یا ناشی بودن در داشتن روابط جنسی ممکن است  احساس راحتی را برای شما سخت کند. هنگامیکه احساس راحتی نکنید ، تحریکات جسمی و روحی سخت می شود و ممکن  است نتیجه آن بوجود آمدن درد باشد. استرس و خستگی نیز می تواند بر روی احساس و تمایل شما به مقاربت تاثیر گذار باشد.

 

_ مشکلات ارتباطی با همسر نیز ممکن است بر روی مشکلات مقاربتی شما تاثیر گذارباشد . ناهماهنگ بودن سطح تمایل برای داشتن مقاربت در بین زوجین یک مشکل ارتباطی شایع می باشد.

 

 

_ شرایط طبی یا جراحی می توانند سبب کاهش تمایلات جنسی شوند. بعضی شرایط طبی می توانند بطور مستقیم بر روی تمایلات جنسی تاثیر گذار باشد. این شرایط شامل آرتریت ، دیابت ، سرطان و مشکلات تیروئیدی می باشند. بعضی از  خانمهایی که سابقه جراحی داشته اند نیز دچار این مشکل می شوند.

 

_  خیلی از داروها می توانند سبب کاهش تمایلات جنسی شوند. بعضی از روشهای ضد بارداری و حتی خیلی از مسکن ها می توانند تاثیر گذار باشند.

 

_  اگر همسر شما مشکلات جنسی داشته باشد می تواند سبب نگرانی شما در مقاربت شود . اگر همسر شما برای مقاربت از دارو های تحریک کننده استفاده می کند ، طولانی شدن مقاربت می تواند ، سبب مقاربت دردناک برای شما گردد.

 

* چه مشکلاتی زنانگی می تواند سبب درد در حین مقاربت شوند ؟

درد در حین مقاربت می تواند یک علامت هشدار دهنده برای تشخیص موارد بسیاری از مشکلات زنانگی باشد و بعضی از این مشکلات اگر درمان نشوند می تواند منجر به مشکلات دیگری شوند.

 

_ اختلالات پوستی :

بعضی از اختلالات پوستی ممکن است سبب زخم ها یا ترک خوردگی در پوست ناحیه فرج گردد.

التهابات تماسی یک اختلال پوستی شایعی است که برای فرج تاثیر می گذارد و یک نوع واکنش به مواد تحریک کننده نظیر صابونهای عطری ، روشهای واژینال و یا نرم کننده ها می باشد. این تحریکات سبب خارش و سوزش می شوند. درمان این اختلالات پوستی بستگی به نوع آن دارد.

 

_ درد ناحیه فرج :

نوعی از اختلال درد می باشد که بر روی فرج تاثیر می گذارد و درد به ناحیه فرج و ناحیه اطراف مهبل محدود شود. معالجات متعددی بستگی به نوع آن برای خانمها وجود دارد. دارو درمانی یا در بعضی از مواقع جراحی می تواند درمان این نوع اختلال باشد.

 

_ تغییرات هورمونی :

در دوران یائسگی و قبل از یائسگی ، کاهش سطح هورمون استروژن در خانمها ممکن است سبب خشکی مهبل شود. درمانهای هورمون یکی از روشهای درمان می باشد. همچنین استفاده از نرم کننده ها و مرطوب کننده های مهبل در حین مقاربت ممکن است بعضی از مواقع مفید واقع شود.

_ التهاب مهبل :

یک نوع التهاب در مهبل می باشد ، که می تواند بوسیله عفونتهای باکتریایی و یا قارچی ایجاد شود. علائم آن ترشح ، خارش و سوزش مهبل و فرج می باشد. التهاب واژن با دارو درمان می شود.

 

_ تنگی واژن :

یک نوع واکنش انقباضی عظلات ورودی مهبل می باشد و می تواند سبب درد در حین مقاربت شود. این نوع اختلال می تواند به اشکال مختلفی درمان شود.

 

_ زایمان :

خانمهایی که زایمان طبیعی داشتند بعلت محل پارگی یا بخیه در حین زایمان ممکن است در حین مقاربت درد داشته باشند وممکن است این دردها ماهها بطول انجامد. درمان این نوع اختلال درمانهای فیزیکی ، داروها و یا جراحی می باشد.

 _ دلایل دیگر :

بیماریهای التهابی لگن ، آندومتریوز و چسبندگی ها می توانند سبب درد در حین نزدیکی شوند.

 

 

* چه چیزی را می توانید از پزشک خود درباره درد در حین مقاربت انتظار داشته باشید ؟

تاریخچه پزشکی و جنسی ، علائم و نشانه ها و یافته های معاینه لگنی عوامل موثری در تصمیم گیری علت درد می باشند. در برخی مواقع آزمایشات برای فهمیدن علت درد احتیاج می باشد. اغلب معاینه لگنی و سونوگرافی برای یافتن علت بعضی از انواع درد ها می تواند کمک کننده باشد. ارزیابی بیشتر انجام عمل جراحی لاپاراسکوپی جهت بررسی علت درد می باشد.

پزشک سابقه مصرف دارویی شما را احتیاج خواهد داشت و همچنین راجع به اتفاقات گذشته که ممکن است بر روی مسائل جنسی شما تاثیر گذاشته باشد مانند سوء استفاده های جنسی وتجاوز ، از شما خواهد پرسید. برای ارزیابی و تشخیص بیشتر ممکن است نیاز به مشاوره با پزشکان دیگر مانند روانپزشک و یا دکتر متخصص پوست داشته باشید. 

 

* برای کمک به کاهش درد در حین مقاربت چه کارهایی را باید انجام داد ؟

برای کاستن درد های حین مقاربت می توان کارهای ذیل را انجام داد :

_ استفاده از لزج کننده ها :

اگر شما تجربه تحریک یا حساس بودن در مهبل را دارید می توانید از لزج کننده های محلول در آب که انتخاب خوبی هستند ، استفاده کنید . لزج کننده های حاوی سیلیکون اثر طولانی تری دارند و محیط را لزج تر از نوع محلول در آب می کنند. در هنگامیکه از کاندوم استفاده می کنند از استعمال ژل های غیر طبیعی ، روغن بچه و روغن معدنی بپرهیزید زیرا می تواند باعث حل شدن لایه لاتکس آن شود و کاندوم پاره خواهد شد.

_ با همسر خود صحبت کنید.

به همسر خود محل درد و موقع درد را توضیح دهید و همچنین نکات لذت بخش را نیز یاد آور شوید.

_ فعالیت های جنسی را که سبب درد نمی شود انجام دهید مانند خود ارضایی.

_ سعی کنید فعالیتهای غیر مقاربتی انجام دهید مانند فعالیتهای حسی نظیر ماساژ.

 

_ قبل از مقاربت مراحل برطرف کننده درد را انجام دهید ، مثانه را خالی کنید ، یک دوش گرم بگیرید و یا از داروهای مسکن قبل از داشتن مقاربت استفاده کنید.

 

_ برای برطرف کردن سوزش بعد از مقاربت از ژل یا یخ که در یک حوله پیچیده شده است بر روی فرج می توان استفاده کرد.

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG