پاپ اسمیر چیست ؟

 
 

 

* پاپ اسمیر چیست ؟

پاپ اسمیر یک آزمایش ساده ایی است که می تواند به جلوگیری از سرطان دهانه رحم کمک کند. با  پاپ اسمیر می توان تغییرات سلولی بر روی دهانه رحم که برای چندین سال بدون درمان باقی مانده و می تواند منجر به سرطانی شدن سلولها شود را مشخص کرد. هنگامیکه این تغییرات در دهانه رحم در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، اغلب قبل از تغییرات خطرناک بطور موثری درمان خواهند شد. انجام دادن پاپ اسمیر بطور منظم می تواند سبب کاهش 70 درصدی مرگ ومیر ناشی از سرطان دهانه رحم شود.

 

* چطور می توان پاپ اسمیر انجام داد؟

شما می توانید به درمانگاههای سلامت مراجعه کنید و یا می توان توسط ماما یا پزشکان زنان و زایمان این تست را انجام دهید.

 

* هر چند وقت باید تست پاپ اسمیر را انجام داد؟

در گذشته شروع انجام پاپ اسمیر در سه سال اولیه شروع مقاربت یا حدود تقریبی 21 سالگی پیشنهاد می شد، ولی در حال حاضر هر خانم سالی یک بار باید پاپ اسمیر انجام دهد تا اینکه دو تست نرمال متوالی داشته باشد و سپس فقط هر3 سال یکبار احتیاج به انجام پاپ اسمیر دارد. انجام دادن تست      پاپ اسمیر حداقل تا سن 70 سالگی باید ادامه داشته باشد. حتی اگر شما بر علیه ویروس پاپیلوما (HPV) واکسینه شده اید که ریشه و علت موارد زیادی از سرطانهای دهانه رحم می باشد، باید تست پاپ اسمیر را بطور منظم انجام دهید.

 

* پاپ اسمیر چطور انجام می شود؟

ماما یا پزشک انجام دهنده پاپ اسمیر از شما می خواهد که بر روی تخت معاینه دراز بکشید ، سپس اسپکلوم را داخل واژن شما می گذارد ممکن است احساس ناراحتی جزئی داشته باشید ، اما هیچ آسیبی  به شما نمی رسد. سپس با مشاهده دهانه رحم شما ، بوسیله یک ابزار باریک و بلند که بعضی از اوقات در انتهای آن برس یا یک تکه پنبه قرار دارد، مقداری از سلولها و ترشحات دهانه رحم گرفته و به آزمایشگاه فرستاده می شود. انجام تست پاپ اسمیر فقط چند دقیقه به طول می انجامد. ممکن است برای تجزیه سلولها حتی تا چندین هفته گرفتن جواب پاپ اسمیر بطول انجامد. بعد از اتمام تست حتما باید یک معاینه داخلی توسط پزشک برای شما انجام شود . پزشک توسط دو انگشت در داخل واژن و دست دیگردر قسمت پائین شکم از سلامت رحم و تخمدانهای شما اطمینان حاصل کند.

 

* چه تفاوتی بین نتیجه طبیعی و غیر طبیعی وجود دارد؟

در بعضی از مواقع تست پاپ اسمیر رضایت بخش نمی باشد - بطور مثال ممکن است سلولهای کافی  در نمونه گرفته شده از دهانه رحم شما وجود نداشته باشد. در این موارد احتیاج به تکرار پاپ اسمیر   می باشد. اگر نمونه مورد نظر رضایت بخش باشد جواب تست طبیعی یا غیر طبیعی گزارش می شود.

 

اگر جواب پاپ اسمیر طبیعی داشته باشید، بدین معنی است که هیچگونه سلولهای غیر طبیعی دیده نشده و شما باید بطور روتین پاپ اسمیر را انجام دهید.

چندین علت می تواند سبب نتیجه غیر طبیعی پاپ اسمیر باشد. ممکن است سلولهای دهانه رحم براثر عفونت دچار التهاب شده باشد( مانند بیماریهای مقاربتی ) . اگر سلولهای غیر طبیعی بصورت خفیف دیده شود که علت آن می تواند بیماریهای التهابی باشد، انجام تست دیگر پاپ اسمیر تا 6 ماه بعد پیشنهاد می شود تا در این مدت عفونت التهابی برطرف شده باشد.

در اکثر مواقع سلولهای غیر طبیعی که در پاپ اسمیر دیده می شوند بدون هیچ گونه درمانی از بین    می روند. همچنین سلولهای غیر طبیعی می توانند اغلب یک علامت بسیار اولیه قبل از سرطان یا خود سرطان باشند. انجام پاپ اسمیر برای شناسایی زودرس تغییرات اولیه سلولهای قبل از سرطان می باشد که می تواند قبل از تبدیل به سرطان درمان شود و معمولا تبدیل این سلولها به سلولهای سرطانی چندین سال (7-5) بطول می انجامد.

اگر به سلولهای سرطانی در پاپ اسمیر مشکوک می باشند برای بررسی بیشتر و درمان باید به کلینیک کلپوسکوپی ارجاع داده شوید.

 

* تست های بیشتر

بعد از یک پاپ اسمیر غیر طبیعی بهتر است برای اطمینان بیشتر همانطور که قبلا گفته شد کلپوسکوپی انجام گردد. معمولا این کار توسط پزشکان زنان و زایمان انجام می پذیرد. در این روش پزشک از یک محلول مخصوص بر روی دهانه رحم استفاده می کند که سبب سفید شدن رنگ سلولهای غیر طبیعی   می شود. سپس بوسیله دستگاه کلوسکوپ دهانه رحم دیده می شود. دستگاه کلوسکوپ وسیله ایی است  که یک نور مخصوص برروی دهانه رحم می تاباند و بزرگ نمایی آن را بیشتر می کند نظیر دیدن از طریق دوربین ، ممکن است پزشک از بافت دهانه رحم نمونه ایی را جهت آزمایشات بیشتر تهیه کند و به آزمایشگاه بفرستد. انجام کلپوسکوپی با انجام پاپ اسمیر تفاوت چندانی ندارد، اگر چه بعضی از خانمها ممکن است بعد از آن کمی احساس درد و یا خونریزی داشته باشند. بعد از آن پزشک ممکن است بسته به نتیجه کلپوسکوپی و تست های آزمایشگاهی پیشنهاد خارج کردن سلولهای غیر طبیعی را به شما بدهد.

 

* سلولهای غیر طبیعی چطور درمان می شوند؟

اگر آزمایشات تغییرات سلولهای دهانه رحم را بطرف سرطانی شدن نشان می دهد ، پزشک به شما 3 روش انجماد ، لیزر درمانی و یا برداشتن سلولها را پیشنهاد می کند. در روش انجماد سلولها منجمد    می شوند و در روش لیزر سلولها با اشعه لیزر سوزانده می شوند ودر روش برداشتن بوسیله ابزارهای مخصوص سلولها خارج می گردند. ندرتا ، خانمها ممکن است مجبور شوند بیش از یکبار تحت درمان قرار گیرند زیرا درمان همیشه برای اولین بار ممکن است بر روی همه سلولها تاثیر گذار نباشد ، ممکن است بعد از درمان احتیاج به انجام دادن پاپ اسمیرهای بیشتری باشد تا از نتیجه درمان مطلع شد و نیز هر گونه تغییراتی جزئی دهانه رحم را تعقیب کرد.

 

(HPV) ویروس پاپیلوما انسانی سبب 99 درصد انواع سرطانهای دهانه رحم می باشد.

دانش ، پیگیری و واکسیناسیون می تواند به جلوگیری از HPV کمک کند. برای اطلاعات بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید.

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG