آندمتریوز چیست ؟

 
 

* آندمتریوز چیست ؟

آندومتریوز شرایطی است که نوع بافتی که تشکیل دهنده لایه داخلی رحم می باشد در محلی به غیراز رحم یافت شود.

 

* شیوع آندومتریوز به چه میزان می باشد ؟

از ده نفر خانمی که در سنین باروری هستند یک نفر مبتلا به آندومتریوز می شود که اکثرا در سنین 40-30 سال اتفاق می افتد.

* آندومتریوز در کجا اتفاق می افتد ؟

_ پریتوئن ( پرده صفاقی)

_ تخمدانها

_ لوله های رحمی

_ سطوح خارجی مثانه ، رحم ، حالب ، روده کوچک و رکتوم.

_ در کلدو ساک ( فضای پشت رحم )

 

* چطور آندومتریوز سبب ایجاد مشکل می شود؟

آندومتریوز به تغییرات هورمونهای زنانه مانند استروژن جواب می دهد و ممکن است رشد کند و مانند لایه داخل رحم در طول سیکل های قاعدگی ، خونریزی کند. بافت اطراف آن می تواند تحریک ، ملتهب و یا متورم شود. همچنین تخریب و خونریزی ماهانه این بافت می تواند سبب بوجود آمدن چسبندگی شود. در بعضی مواقع چسبندگی ها می تواند سبب چسبیدن ارگانهای دیگر به هم شوند. خونریزی و التهاب و چسبندگی می تواند سبب بوجود آمدن درد مخصوصا قبل و در حین قاعدگی شود.

 

* ارتباط بین آندومتریوز و نازایی چیست ؟

تقریبا 40% خانمهای نابارور مبتلا به آندومتریوز می باشند. التهاب آندومتریوزی ممکن است باعث آسیب به اسپرم یا تخمک یا باعث اختلال در حرکت آنها در طول لوله های رحمی و رحم شود. در نوع شدید آندومتریوز ممکن است لوله های رحم بوسیله چسبندگی های ایجاد شده ، مسدود گردند.

 

* علائم آندومتریوز چیست ؟

شایعترین علامت آندومتریوز دردهای مزمن لگنی مخصوصا قبل و یا در حین قاعدگی می باشد. همچنین ممکن است در حین مقاربت درد داشته باشید. اگر روده ها دچار آندومتریوز شده باشند ، درد در حین حرکات روده ممکن است اتفاق بیفتد و اگر آندومتریوز بر روی مثانه باشد ممکن است درد در حین تخلیه ادرار وجود داشته باشد . خونریزی شدید قاعدگی یکی دیگر از علائم آندومتریوز می باشد. تعداد زیادی از خانمها که مبتلا به آندومتریوز می باشند هیچگونه علائمی ندارند.

 

 

 

* آندومتریوز چطور تشخیص داده می شود ؟

ممکن است در ابتدا پزشک یک معاینه فیزیکی که شامل معاینه لگنی می باشد انجام دهد . در هر حال مطمئن ترین روش برای تشخیص آندومتریوز از طریق جراحی لاپاراسکوپی می باشد و در حین عمل مقدار کمی از بافت جهت پاتولوژی برداشته می شود.

 

* آندومتریوز چگونه درمان می شود ؟

درمان آندومتریوز بستگی به وسعت بیماری ، علائم بیمار و تمایل بیمار به بارداری دارد. آندومتریوز ممکن است با دارو و یا با جراحی یا هر دو آنها درمان شود. در زمانی که درد مشکل اولیه می باشد ، معمولا دارو اولین مرحله است .

 

* چه داروهایی برای درمان آندومتریوز استفاده می شوند ؟

داروهایی که جهت درمان آندومتریوز استفاده می شوند شامل مسکن ها ، داروهای ضد التهاب ، داروهای هورمونی شامل قرص های ضد بارداری ، پروژسترون های خوراکی و آگوئیست ها می باشند. 

داروهای هورمونی کمک به کاهش رشد بافتهای آندومتریوزی و تشکیل نشدن چسبندگی های جدید می شوند. این داروها نمی توانند سبب از بین رفتن بافت آندومتریوزی بوجود آمده شوند.

 

* جراحی چطور می تواند سبب درمان آندومتریوز شود ؟

جراحی می تواند باعث از بین رفتن درد و تقویت بارداری شود. در حین جراحی نقاط آندومتریوزی می تواند برداشته می شود.

 

* آیا عمل جراحی باعث مداوای آندومتریوز می شود ؟

بعد از عمل جراحی ، اکثر خانمها از درد خلاص می شوند. در هر حال در حدود 80-40 در صد خانمها 2 سال بعد از جراحی مجددا دچار درد خواهند شد. هر چه قدر وسعت آندومتریوز بیشتر باشد ، تمایل به برگشت بیماری بیشتر خواهد بود. استفاده از قرص های ضد بارداری یا داروهای دیگر بعد از عمل جراحی ممکن است به افزایش فاصله شروع مجدد دردها کمک کند.

 

* اگر بعد از تمام مراحل درمانی مجددا درد های شدید وجود داشت ، چه باید کرد ؟

اگر درد های شدید تری وجود داشت و بعد از درمان هم بهتر نشد ، آخرین راه پیشنهادی برداشتن رحم می باشد. اگر به همراه رحم ، تخمدانها نیز برداشته شود ، شانس برگشت آندومتریوز کمتر خواهد شد. اگر در حین برداشتن رحم ، نقاط آندومتریوزی کاملا برداشته شود و تخمدانها برداشته نشوند ، از احتمال برگشت آندومتریوز کاسته خواهد شد.

بعد از برداشتن کامل رحم و تخمدانها احتمال کمی برای عود مجدد درد ها وجود دارد. اگر باز هم بعد از آن درد بوجود آید  ممکن است ناشی از نقاط آندومتریوزی غیر قابل دیدن باشد و یا ممکن است در زمان جراحی قادر به برداشتن کامل بافت آندومتریوزی نباشند.

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG