تغذیه در دوران بارداری

 
 

 

تغذیه در دوران بارداری

 

* رژیم غذایی باید دارای چه مواد اصلی باشد ؟

هر رژیمی باید شامل پروتئین ها ، کربوهیدراتها ، ویتامینها و چربی باشند. در هر فردی میزان گرفتن این مواد غذایی متفاوت با دیگران بوده و در بارداری بدن احتیاج بیشتری به این مواد پیدا خواهد کرد.

 

* در دوران بارداری چه مقدار غذا باید خورد ؟

اگر شما قبل از بارداری دارای وزن طبیعی بودید ، بطور متوسط به 300 کالری بیشتر از قبل جهت رشد جنین و حفظ سلامت خود در طول بارداری ، احتیاج دارید ، به مقدار یک لیوان شیر کم چرب و نصف یک ساندویچ ، داشتن خوراک سالم که در طول روز میل می کنید ، یک راه مناسب برای گرفتن مواد غذایی لازم و کالری اضافه ایی که در بدن شما در بارداری احتیاج دارد ، می باشد.

روش دیگر خوردن غذاهای کمتر در هر وعده غذایی و به جای سه وعده غذا ، تلاش کنید در 6-5 وعده غذا میل کنید .

 

* آیا در دوران بارداری احتیاج به مواد اضافه می باشد ؟

خانمهای باردار احتیاج به آهن اضافه و فولیک اسید دارند. برای اکثر خانمها مکمل های ویتامین در دوران بارداری توصیه   می شود. قبل از استفاده از مکمل های ویتامین و مواد معدنی حتما باید با پزشک معالج خودتان مشورت کنید ، زیرا مقدار  زیادی از این مواد می تواند برای بدن مضر باشد.

 

* فولیک اسید چیست ؟

اسید فولیک از خانواده ویتامین های B می باشد که بنام فولات شناخته می شوند. برای کاهش نواقص لوله عصبی در جنین ، قبل از بارداری و در طول 12 هفتگی بارداری احتیاج به4/0 میلی گرمی ( یا 400 میکروگرم ) اسید فولیک در روز دارید. همه خانمها در سنین بارداری باید از مکمل های مولتی ویتامین که حاوی 4/0 میلی گرم فولیک اسید باشند ، بطور روزانه استفاده کنند .خانمهایی که سابقه تولد یک فرزند با نواقص لوله عصبی را دارند و یا از داروهای خاصی استفاده می کنند به مقدار بیشتر فولیک اسید ( 4 میلی گرم در روز ) احتیاج دارند ، خانمهایی که احتیاج به 4 میلی گرم فولیک اسید در روز دارند باید بصورت جداگانه از ترکیبات فولیک اسید استفاده کنند نه به عنوان قسمتی از یک داروی مولتی ویتامین.

 

* آهن چه کاری را در بدن انجام می دهد؟

آهن در گلبولهای قرمز خون کمک به بردن اکسیژن به همه اندامها ، بافتها و جنین می کند. خانمها دردوران بارداری به مقدار بیشتری آهن در رژیم خود برای رشد جنین و تولید سلولهای خونی بیشتر ، احتیاج دارند. مقدار مورد نیاز آهن روزانه برای خانمهای باردار27 میلی گرم در روز پیشنهاد می شود که در اکثر مکمل های ویتامین دوران بارداری یافت می شود. خانمهایی که قبل از بارداری ذخیره کافی آهن در بدن نداشته باشند، ممکن است دچار کم خونی شوند. بعضی از خانمها احتیاج به قرص های آهن اضافه بنا به نیاز بدنشان دارند.

 

* اضافه وزن در دوران بارداری ؟

مقدار گرفتن وزن در بارداری بستگی به وزن قبل از بارداری دارد. توده چربی بدن (BMI)یعنی   اندازه گیری میزان چربی براساس وزن و قد هر فرد می باشد. افرادی که میزان توده چربی بدن آنها  قبل از حاملگی نرمال باشد ، در طول بارداری باید بین    15-10کیلوگرم وزن اضافه کنند.

 

* آیا اضافه وزن یا چاقی مفرط می تواند در بارداری تاثیرگذار باشد؟

خانمهای با اضافه وزن یا چاقی مفرط بیشتر در معرض مشکلات متعدد بارداری می باشند. این مشکلات شامل ، دیابت حاملگی ، فشار خون بالا، پره اکلامپسی و سزارین می باشند. بچه های این مادران نیز اغلب در معرض ریسک مشکلات خاصی نظیر ناهنجاریهای مادرزادی ، افزایش وزن جنینی که باعث جراحات بیشتر در حین زایمان می شود و چاقی دوران کودکی ، می باشند. برای خانمهایی که میزان توده چربی بدنشان در حد 30 یا بالاتر از آن باشد، وزن گیری در دوران بارداری 8-5 کیلو توصیه می شود و برای افراد بارداری که توده چربی بدنشان بیشتر از 40 باشد ، کاهش وزن خفیف دردوران بارداری توصیه می شود.

 

*آیا خوردن کافئین در دوران بارداری می تواند مضر باشد ؟

گرفتن کافئین به مقدار متوسط ( 200 میلی گرم در روز ، تقریبا به مقدار 2 فنجان قهوه دم کرده ) نمی تواند سبب سقط یا زایمان زودرس شود. هنوز بدرستی معلوم نیست که آیا کافئین سبب افزایش ریسک بدنیا آمدن نوزاد با وزن پائین می شود یا نه. کافئین زیاد می تواند سبب اختلال در خواب و بوجود آمدن تهوع و سردردهای ناشی از نور شود. همچنین می تواند سبب افزایش دفع ادرار و متعاقب آن خشکی بدن شود.

 

* آیا نیاز به تغییر در رژیم غذایی بارداری در افراد گیاه خوار می باشد ؟

اگر خانم بارداری گیاه خوار باشد ، احتیاج به برنامه ریزی دقیقی جهت اطمینان یافتن از گرفتن مقدار کافی پروتئین دارد. ممکن است احتیاج به گرفتن مکمل هایی ، مخصوصا آهن ، ویتامین  B12 و ویتامین D داشته باشد.

 

* آیا در دوران بارداری باید از خوردن ماهی های خاصی اجتناب کرد ؟

خانمهای باردار باید از خوردن کوسه ، شمشیر ماهی ، ماهی خال مخالی بپرهیزند زیرا این ماهی های بزرگ حاوی مقدار زیادی از یک نوع جیوه می باشند که می تواند برای رشد جنین مضر باشد. انواع ماهیهای رایج که دارای مقدار کمی از جیوه می باشند شامل میگو ، ماهی تن کنسروی ، ماهی قزل آلا ، سالمون و گربه ماهی هستند. خانمهای باردار بهتر است جهت ایمنی بیشتر وضعیت جنین بیش از دو وعده ماهی در هفته استفاده نکنند.

* لیستریوز چیست و تاثیر آن بر روی بارداری چیست ؟

لیستریوز بیماری است که بوسیله باکتری بوجود می آید که می تواند در اثر استفاده از شیر و پنیر آلوده و پاستوریزه نشده و گوشتهای خام ، مرغان خانگی ، و صدفها بوجود آید. این میکروب می تواند در خانمهای باردار سبب سقط یا تولد فرزند مرده گردد. برای پیشگیری از لیستریوز ، قبل از استفاده از میوه جات و سبزیجات تازه ، کاملا آنها را بشوئید . در هنگام بارداری ازخوردن غذاهای ذیل بپرهیزید:

_ شیر یا پنیر غیر پاستوریزه

_ گوشت ، مرغان خانگی و صدفهای که خام یا نپخته باشند.

_ گوشتهای آماده نظیر هات داگ ، مگر اینکه تا دمای جوش حرارت دیده باشد.

 

* ویار چیست ؟

در حین بارداری ، بعضی از خانمها تمایل شدیدی برای خوردن مواد غیرغذایی نظیر خاک ، یخ ، نشاسته یا نشاسته ذرت دارند. این شرایط  ویار نامیده می شود وممکن است برای بارداری خطرناک باشد. ویار ممکن است بر روی دریافت مواد غذایی تاثیر گذار باشد و سبب یبوست و کم خونی شود. اگر شما چنین تمایلی در خود احساس کردید ، با پزشکتان مشاوره کنید.

 

 

 

 

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG