مسافرت کردن در طول بارداری

 
 

مسافرت کردن در طول بارداری

* بهترین زمان جهت مسافرت در بارداری چه زمانی است ؟

 احتمالا بهترین زمان جهت مسافرت در اواسط بارداری یعنی هفته 28-14 حاملگی می باشد. معمولا اورژانس های شایع بارداری در سه ماهه اول یا سوم حاملگی اتفاق می افتد. بعد از 28 هفتگی ممکن است حرکت کردن یا نشستن به مدت طولانی برای خانمها سخت تر شود.

 

* چه نکاتی را باید در مورد مسافرت های طولانی با ماشین در حین بارداری بدانیم ؟

در حین مسافرت با ماشین باید سعی کنیم ساعات آن را محدود به 6-5 ساعت در هر روز کنیم . باید کمربند ایمنی را ببندیم و از خط سیر تندرو استفاده نکنیم ، حتی اگرماشین شما دارای کیسه های هوایی باشد . در بین راه بطور مکرر توقف داشته باشید و سعی کنید راه بروید و پاهای خود را بکشید و دراز کنید.

 

* چه نکاتی را باید در مورد مسافرت با هواپیما در حین بارداری بدانیم ؟

بعضی از خطوط هوایی پرواز های داخلی در ماه آخر بارداری پرواز را محدود می کند ویا جهت پرواز احتیاج به اجازه پزشک دارند ، و در اکثر موارد بعد از 36 هفتگی بارداری اجازه پرواز داده نمی شوند . اگر شما قصد یک پرواز خارجی را دارید ، بهتر است در هفته های قبل از 36 هفتگی باشد. هنگامیکه با هواپیما سفر می کنید ، نکات زیر جهت داشتن یک سفر راحت به شما کمک می کند :

_ در صورت امکان صندلی خود را کنار راهرو انتخاب کنید تا بتوانید از جای خود به راحتی بلند شوید و در حین پرواز پاهای خود را دراز کنید.

_ قبل از پرواز از خوردن غذاهای نفاخ و نوشابه های گازدار خودداری کنید.

_ در تمام طول پرواز کمربند ایمنی خود را بسته نگه دارید . لازم به ذکر است که کمربند را باید در قسمت تحتانی شکم ببندید.

_ در صورت امکان از پزشکتان داروی ضد تهوع بگیرید.

 

* چه نکاتی را باید در مورد مسافرت با کشتی در حین حاملگی بدانیم ؟

بهترین پیشنهاد در سفر های دریایی همراه داشتن داروهای بر طرف کننده دریازدگی می باشد که توسط پزشکتان تجویز می گردد. مسئله دیگر درمورد مسافران سفر دریایی عفونتهای نورو ویروس می باشد . نورو ویروس یک دسته از ویروسها می باشند که می توانند سبب تهوع و استفراغ  شدید بمدت یک یا دو روز شوند. این ویروس ها بشدت مسری می باشند و می توانند بسرعت در سراسر کشتی شیوع پیدا کنند. مردم در اثر خوردن غذا و نوشیدن مایعات یا لمس کردن سطوع آلوده به این ویروس ، دچار آن خواهند شد. قبل از اینکه یک سفر دریایی را رزرو کنید از کنترل کیفی آن که توسط مراکز پیشگیری و کنترل بیماریها انجام می پذیرد ، اطمینان حاصل کنید .

 

 

* چطور می توان جهت مسافرت های خارجی آماده شد ؟

اگر شما قصد سفر به خارج از کشور را دارید ، پزشک شما می تواند بر تصمیم گیری به شما کمک کند که آیا این سفر برای شما امن می باشد و نصایح لازم را قبل از سفر قدم به قدم بازگو کند . در اکثر کشورها مراکز کنترل و پیشگیری بیماریها، یک منبع خوب برای اطلاعات سفر ، امنیت برگشت ، واکسیناسیون جدید ، می باشد . در هنگام بارداری شما نباید به مناطقی که خطر ابتلاء به مالاریا وجود دارد سفر کنید شامل آفریقا ، آمریکای مرکزی و جنوبی و آسیا.

 

* در سفر های خارج از کشور باید به چه نکاتی توجه داشت ؟

هنگام سفر به خارج از کشور به نکات ذیل توجه کنید :

_  مطمئن ترین آب برای نوشیدن ، آب شیر می باشد که بمدت یک دقیقه جوشانده شده باشد.              ( در ارتفاعات بالای 6 هزار فوت بمدت 3 دقیقه ). آب معدنی از   آب شیر نجوشانده سالم تر می باشد ، اما بدلیل عدم وجود استانداردهای لازم برای آبهای معدنی ، هیچ نوع ضمانتی برای عدم وجود میکروب که می تواند باعث ایجاد بیماری شود ، وجود ندارد. نوشابه و نوشیدنی های گازدار که با آب جوشیده تهیه می شوند نیز سالم می باشد.

_ از استفاده کردن یخ که بوسیله آب های نجوشیده تهیه شده در نوشیدنی خود بپرهیزید. در لیوانهایی که ممکن است با آب نجوشیده شسته شده باشد ننوشید.

_ از خوردن میوه جات و سبزیجات تازه بپرهیزید مگر اینکه بطور کامل پخته شده باشد و یا خودتان آن را پوست کنده باشید .

_ از خوردن گوشت و ماهی خام یا نیم پز بپرهیزید.

 

* چه آمادگی هایی را قبل از سفر در بارداری باید انجام داد؟

اگر سفر های داخلی دارید ، نزدیکترین بیمارستان یا کلینیک را در آن محل شناسایی کنید و اگر قصد سفر های خارج از کشور دارید انجمن های بین المللی برای کمک به مسافران می تواند جوابگوی نیازهای شما باشد.

پزشکانی که در کشورهای دیگر هستند شاید نتوانند با شما صحبت کنند ، بنابراین بهتر است یک فرهنگ لغات با خود به همراه داشته باشید . نکته دیگر ، اطلاع دادن به سفارت یا کنسولگری خود به محض رسیدن به مقصد می باشد . این مراکز ممکن است برای ترک کردن اورژانسی کسور مفید واقع شوند.

 

 

 

 

 

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG