دیابت حاملگی

 
 

دیابت حاملگی

* دیابت حاملگی چیست ؟

دیابتی که اولین بار در دوران حاملگی بروز کند را دیابت حاملگی گویند در برخی از افراد ممکن است دیابت بطور مختصر قبل از حاملگی وجود داشته باشد ولی تشخیص داده نشود.

 

* دیابت چیست ؟

در شرایطی که سطح گلوکز در خون بالا باشد را دیابت گویند. گلوکز یک نوع قند است که منبع اصلی انرژی در بدن می باشد و هنگامیکه میزان این قند در خون بالا رود ، مشکلاتی را جهت سلامتی ایجاد می کند.

 

* چه عواملی سبب دیابت حاملگی می شود ؟

دیابت حاملگی در اثر تغییراتی در جذب انسولین که یک نوع هورمون می باشد ، در دوران حاملگی بوجود می آید . انسولین سبب سوخت وساز گلوکز در خون و سلولهای بدن شده و آن را تبدیل به انرژی می کند. در طول بارداری ، بطور طبیعی سلولهای خانم باردار مقاومت بیشتری نسبت به تاثیر انسولین پیدا می کند و این تغییر سبب بالا رفتن سطح گلوکز خون مادر شده و در نتیجه مواد غذایی بیشتری را در دسترس جنین قرار می گیرد و نیز بدن مادر انسولین بیشتری را تولید می کند تا سطح گلوکز خون  را بصورت نرمال نگه دارد. در تعداد کمی از خانمها حتی افزایش این مقدار انسولین کافی نمی باشد تا سطح گلوکز خون را نرمال نگه دارد و در نتیجه سبب ایجاد دیابت حاملگی می شود.

 

* اگر دچار دیابت حاملگی شوید ، آیا همیشه مبتلا به دیابت خواهید شد ؟

در اکثر موارد دیابت حاملگی بعد از زایمان بر طرف می شود ولی این افراد در خطر ابتلاء به دیابت در سنین بالاترقرارخواهند داشت. در خانمهایی که قبل از بارداری دچار دیابت خفیف باشند این شرایط در تمام طول عمر ادامه پیدا خواهد کرد.

 

* چه افرادی در معرض خطر دیابت حاملگی قرار دارند ؟

خطر دیابت حاملگی در خانمها با شرایط ذیل بیشتر می باشد :

_  بیشتر از 25 سال سن داشته باشند.

_  افزاش وزن

_  سایقه دیابت در حاملگی قبلی داشته باشند.

_  سابقه تولد نوزاد درشت داشته باشند.

_  سابقه فامیلی دیابت داشته باشند.

_  سابقه تولد نوزاد مرده در حاملگی قبلی داشته باشند.

_  نژاد ( آفریقایی آمریکایی _ آمریکایی هندی _ آسیایی آمریکایی _ لاتین )

 

 

* دیابت حاملگی چطور می تواند بر بارداری تاثیر گذار باشد ؟

دیابت حاملگی خطر تولد بچه با وزن بالا را افزایش می دهد و میزان سزارین در این افراد شایع       می باشد و همچنین سبب بالا رفتن فشار خون و مسمومیت حاملگی نیز خواهد شد.

 

* چه خطراتی نوزادانی را که از مادران دیابتی بدنیا می آیند ، تهدید می کند؟

نوزادانی که از مادران دیابتی بدنیا می آیند ممکن است مشکلات تنفسی ، کاهش سطح گلوکز خون و زردی داشته باشند. با کنترل دقیق دوران بارداری و کنترل سطح گلوکز قند خون می توان خطرات  ناشی از دیابت را بطور چشمگیری کاهش داد.

 

* اثرات طولانی مدت دیابت حاملگی بر روی مادر و نوزاد چیست ؟

مادران و نوزادانی که در معرض دیابت حاملگی قرار می گیرند خطر ابتلاء به دیابت در آینده برایشان افزایش پیدا می کند. بعد از دوران بارداری مادر و نوزاد احتیاج به بررسی مداوم جهت آزمایش قند خون را خواهند داشت .

 

* اگر دچار دیابت حاملگی باشید چطور می توانید آن را کنترل کنید ؟

اگر شما مبتلا به دیابت حاملگی شدید ، مداوما احتیاج به کنترل قند خون خواهید داشت . جهت کنترل سطح گلوکز خون خواهید داشت. جهت کنترل سطح گلوکز خون احتیاج به خوردن غذاهای سالم و رعایت رژیم غذایی ، ورزش منظم ، اندازه گیری روزانه قند خون ( توسط دستگاه گلیکومتر )، و در بعضی موارد استفاده از دارو را خواهید داشت.

 

* اگرمبتلا به دیابت حاملگی باشید آیا احتیاج به درمان دارویی دارید ؟

در اکثر موارد دیابت حاملگی با رژیم غذایی و ورزش منظم کنترل می شود ولی در صورتیکه این روشها پاسخگو نباشد باید از داروهای خوراکی یا انسولین تزریقی استفاده کرد.

 

* آیا دیابت حاملگی بر روی زایمان تاثیر گذار می باشد ؟

اکثر خانمها با دیابت حاملگی قادر به انجام زایمان طبیعی می باشند ولی در بعضی از موارد باید        با روش سزارین ختم حاملگی داده شود . اغلب در این افراد زایمان زودتر از وقت بویسله تحریک  زایمانی توسط دارو انجام می شود .

 

* اگرمبتلا به دیابت حاملگی شدید چه اقداماتی را باید بعد از حاملگی انجام دهید ؟

12-6 هفته بعد از زایمان ، جهت ارزیابی قند خون باید آزمایش دهید . اگر جواب قند خون شما نرمال باشد ، هر 3 سال باید تست خون را تکرار کنید . کودک نیز در دوران طفولیت باید چک شود تا در معرض خطر عوارض دیابت نظیر افزایش بیش از حد وزن قرار نگیرد.

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG