فشار خون بالا در حین حاملگی

 
 

فشار خون بالا در حین حاملگی

 

* فشار خون چیست ؟

 

برای عملکرد سیستم گردش خون بدن ( قلب ، سرخرگها ، سیاهرگها ) ، فشار خون حیاتی می باشدو توسط ضربان قلب بوجود می آید. هنگامیکه قلب منقبض می شود خون بداخل سرخرگها رانده می شود و سرخرگها خون را به سراسر بدن و اندامها حمل می کنند و سپس خون توسط سیاهرگها به قلب بازگردانده می شود . سرخرگهای کوچک همچنین سبب فشار خون می شوند. این رگهای خونی با یک لایه از عضله پوشانده شده که در هنگامیکه فشار خون نرمال است این عضلات کاملا باز می باشند و بنابراین خون در داخل آن براحتی جریان پیدا می کند. در صورتیکه فشار خون افزایش پیدا کند لایه عضلانی رگها منقبض شده و جدار داخل رگ باریک می شود و سبب می شود خون سخت تر در داخل رگ جریان پیدا کند.

 

* فشار خون بالا چطور می تواند بر روی حاملگی تاثیر بگذارد؟

هنگامیکه خانمی در بارداری دارای فشار خون بالا باشد ، می تواند باعث کاهش رسیدن خون به جفت شود و بنابراین مقدار کمتری اکسیژن و مواد غذایی به جنین خواهد رسید و باعث کم شدن رشد جنین می شود.

 

* فشار خون بالای مزمن چیست ؟

هنگامیکه فشار خون بالا قبل از حاملگی وجود داشته باشد به عنوان مزمن یا زمینه ایی شناخته می شود. این شرایط در حاملگی و بعد از زایمان نیز باقی خواهد ماند. کنترل کردن فشار خون بالا حیاتی است زیرا می تواند سبب مشکلات قلبی شود.

 

* فشار خون بالای مزمن در حین حاملگی چطور کنترل می شود ؟

فشار خون بالا در حین حاملگی اغلب بر روی رشد جنین ممکن است تاثیر گذار باشد. اگر از داروهای کنترل فشار خون استفاده می کنید باید نظر پزشکتان را در مورد این دارو در حین حاملگی بپرسید. خیلی از خانمهایی که فشار خون بالای مزمن دارند در حین حاملگی بعلت نرمال بودن فشار خون ، داروهایشان قطع می شود . بعضی از افراد نیز نیازمند ادامه داروها در حین بارداری می باشند و یا حتی ممکن است احتیاج به تغییر دارو داشته باشند که جهت حاملگی بی ضرر باشد .

 

*چه نکاتی را قبل از حاملگی باید انجام داد تا حاملگی بی خطری داشته باشیم ؟

 

اقدامات ذیل به شما جهت داشتن حاملگی ایمن تر کمک خواهد کرد :

_ کم کردن وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش

_ استفاده از داروهای فشار خون

_ با پزشک خود جهت بی ضرر بودن داروی فشار خون در حاملگی مشورت کنید.

 

*فشار خون حاملگی چیست ؟

 

هنگامیکه برای اولین بار فشار خون در طول نیمه دوم حاملگی اتفاق می افتد ، به عنوان فشار خون حاملگی نامیده می شود.

این نوع از فشار خون بالا بزودی بعد از تولد نوزاد از بین خواهد رفت . ممکن است گاهگاهی احتیاج به ویزیت و چک کردن فشار خون بعد از زایمان داشته باشید. وقتی فشار خون حاملگی به همراه علائم دیگری بروز می کند به عنوان پره اکلاپسی شناخته می شود.

 

*پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی چیست ؟

 

مسمومیت حاملگی شامل یک سری شرایط که بر روی همه اعضاء بدن تاثیر می گذارد . برای مثال مسمومیت حاملگی موجب مشکل کلیوی شده  که می تواند سبب دفع مقدار زیاد پروتئین از ادرار شود. علائم دیگر مسمومیت حاملگی ممکن است شامل موارد ذیل باشد :

 

_ سردرد

_ افزایش وزن سریع     

_ تورم دستها و صورت

 _ تاری دید  

     

 *چه مواردی سبب مسمومیت حاملگی می شود ؟

 

دلیل اصلی که بعصی از خانمها دچار مسمومیت حاملگی می شوند ، شناخته شده نیست . در هر حال بعضی از خانمها در معرض خطر بیشتری از دیگران می باشند که شامل موارد ذیل می باشند:

 

_ آیا اولین بارداری است                  

_ آیا سابقه مسمومیت حاملگی در بارداری قبلی داشته

 

 

_ آیا سابقه فشار خون بالای مزمن داشته

_ آیا 35 سال یا بالاتر می باشد.

_ آیا بیشتر از یک جنین وجود دارد.

_ آیا بیماری زمینه ایی مانند دیابت یا مشکل کلیوی وجود دارد.

_ دارای وزن بالا می باشید .

_ در بعضی نژاد ها بیشتر اتفاق می افتد ( آمریکایی _ افریقایی )

_ آیا بیماریهای اختلال ایمنی مانند لوپوس و بیماریهای خونی وجود دارد.

 

 

 

*اگر یک خانمی دچار مسمومیت حاملگی باشد چه اتفاقی می افتد ؟

اگر خانمی دچار مسمومیت حاملگی باشد ، جهت کنترل وضعیت خودش و جنین احتیاج به بستری در بیمارستان را دارد. در بعضی از موارد ممکن است احتیاج به ختم حاملگی زود تر از وقت معین باشد. هنگامیکه مسمومیت حاملگی شدید باشد اعضاء بدن که شامل کلیه ها ، کبد ، مغز ، قلب و چشم ها می باشد ، می تواند آسیب ببیند. در بعضی موارد ممکن است منجر به تشنج شود که اکلامپسی نامیده می شود.

 

*مسمومیت حاملگی چطور درمان می شود ؟

در هنگامیکه مسمومیت حاملگی تشدید می شود ، تنها درمان واقعی آن ختم حاملگی می باشد. تصمیم گیری جهت ختم حاملگی بستگی به خطرات موجود جهت مادر و جنین دارد. درد ها ممکن است بطور خود بخود شروع شود ویا ممکن است درد ها با داروهای تحریک زایمان ایجاد شود. در بعضی از موارد با توجه به وضعیت سلامت مادر ونوزاد سزارین جهت ختم حاملگی توصیه می شود. قبل از تصمیم گیری جهت ختم حاملگی ، پزشکتان شرایط پیشرفت مسمومیت حاملگی را در نظر گرفته ودر حین درد ها از داروهای پائین آورنده فشار خون و داروهای جلوگیری از تشنج استفاده خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG