فولیک اسید در دوران بارداری

 
 

فولیک اسید در دوران بارداری

* فولیک اسید چیست ؟

فولیک اسید که به نام فولات یا ویتامین B9 شناخته می شود ، ویتامینی است که به رشد و حفاظت سلولهای بدن شما کمک می کند . اسید فولیک در بعضی از مواد غذایی و مکمل های مولتی ویتامین موجود می باشد.

 

* چرا فولیک اسید در دوران قبل از بارداری و در حین بارداری مهم می باشد؟

هنگامیکه سلولها به سرعت در حال رشد و تقسیم شدن می باشند ، سلولهای بدن شما نیاز به فولیک اسید دارند. در دوران بارداری با توجه به سرعت رشد رحم ، بوجود آمدن سلولهای جفتی ، گردش خون بیشتر و رشد جنین احتیاج به سرعت رشد رحم ، بوجود آمدن سلولهای جفتی ، گردش خون بیشتر احتیاج به اسید فولیک دارید. همگام با رشد بدن شما ، رشد جنین شما به سرعت انجام می پذیرد. داشتن عادات تغذیه ایی مناسب و استفاده کافی از ویتامینها و مواد معدنی ( نظیر فولیک اسید ) قبل از بارداری و در دوران بارداری ، می تواند به کاهش ریسک ناهنجاریهای مادرزادی کمک کند. فولیک اسید می تواند ریسک ناهنجاریهای جنینی نظیر نواقص کانال عصبی ، نواقص قلبی و اندام ها ، ناهنجاریهای سیستم اداری و لب شکری و کام شکری را کاهش دهد.

 

* چطور می توان از فولیک اسید کافی بهره مند شد ؟

فولیک اسید در برگ سبزیجات سبز تیره ، مرکبات ، همه حبوبات و غذاهای دیگر یافت می شود. در بعضی از کشورها با غنی کردن آرد سفید، ماکارونی و ذرت با فولیک اسید ، میزان ناهنجاری های کانال عصبی بصورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است . لیست غذاهای ذیل به عنوان منابع فولیک اسید پیشنهاد می شوند:

حبوبات غنی شده ، اسفناج ، عدس ، نخود ، مارچوبه ، کلم بروکلی ، نخود سبز ، ذرت ، مرکبات ، کلم دکمه ایی.

میزان دریافت اسید فولیک روزانه از طریق مواد غذایی بدرستی قابل محاسبه نمی باشد و متخصصین استفاده از مولتی ویتامینهایی که حاوی فولیک اسید می باشند را بطور روزانه پیشنهاد می دهند تا از مقدار مورد نیاز بدن شما مطمئن شوند.

 

* در چه مواقعی باید از مکمل های فولیک اسید استفاده شود؟

از آنجائیکه فولیک اسید در مراحل اولیه بارداری نقش بسیار مهمی را دارد، بهتر است از هنگامیکه یک زوج تصمیم به بارداری دارند ، از قرص های مولتی ویتامین به همراه فولیک اسید استفاده کنند. استفاده روزانه فولیک اسید حتی قبل از بارداری بسیار مهم می باشد و همچنین   ادامه دادن اسید فولیک در حین بارداری و حداقل 6-4 هفته بعد از وضع حمل و در طول شیر دهی نیز توصیه میگردد.

 

 

 

 

* چطور می توان یک مولتی ویتامین مناسب انتخاب کرد ؟

تجویز دارو طبق نظر پزشک شما خواهد بود . اگر شما در لیست افرادی با ریسک کم ناهنجاریهای لوله عصبی هستید ازمولتی ویتامین  با1-4/0 میلی گرم فولیک اسید می توانید استفاده کنید و اگر در گروه افرادی هستید که ریسک بالائی دارند، باید از مقدار روزانه بیشتری فولیک اسید استفاده کنید.

اگر شما جزء گروه ذیل باشید ممکن است در گروه پرخطر باشید:

- داشتن حاملگی قبلی با ناهنجاریهای کانال عصبی

- داشتن سابقه ناهنجاری کانال عصبی در خانواده

- داشتن نژاد خاص

- دیابت

- چاقی مفرط

- استفاده از داروهای خاص جهت درمان اختلالات روانی

- استفاده نکردن مرتب داروهای مکمل

- اعتیاد به مشروبات الکلی و مواد مخدر

اگر شما در لیست افراد پر خطر قرار دارید، پزشک شما مقدار روزانه 5 میلی گرم فولیک اسید حداقل 3 ماه قبل از بارداری را به شما پیشنهاد خواهد کرد . بعد از هفته 12-10 بارداری می توان مقدار فولیک اسید را به 1-4/0میلی گرم برای بقیه دروان بارداری و شیر دهی ، کاهش داد.

 

* آیا می توان از فولیک اسید یا ویتامین بیشتر استفاده کرد؟

اگر شما از مواد غذای مناسب و یا غنی شده با فولیک اسید و همچنین قرص های مولتی ویتامین حاوی اسید فولیک استفاده می کنید ، به مقدار بیشتری از فولیک اسید احتاج ندارید و مقدار بیش از حد آن از طریق ادرار دفع خواهد شد.اگر شما به مقدار بیشتری از فولیک اسید احتیاج داشته باشید ، پزشکتان علاوه بر مولتی ویتامین ، قرص های مکمل فولیک اسید را نیز به شما پیشنهاد می کند.

دریافت بیش از حد توصیه شده ویتامین ها می تواند برای بدن مضر باشد. مطمئن شوید که روزانه مقدار بیش از نیاز بدنتان از ویتامین ها استفاده نکنید . حتما برچسب های روی ویتامین ها را برای تعیین مقدار درست بدقت مطالعه نمائید. از مولتی ویتامین هایی با ویتامین A نظیر بتا کاروتن به جای رتینول استفاده کنید ، زیرا مقدار بیش از اندازه رتینول ممکن است سبب ناهنجارهای جنینی شود.

 

نواقص کانال عصبی (NTDs)

در شروع بارداری حتی قبل از اینکه یک خانم متوجه بارداری خود شود، فولیک اسید نقش بسیار مهمی را در رشد و نمو اولیه قسمتی از سلولهای جنینی که کانال عصبی نامیده می شود ، را دارد. کانال عصبی در هفته های4-3 بارداری شکل می گیرد و بوجود آورنده مغز و نخاع خواهند بود. اگر این کانال بطور درست بسته نشود ، بنام نواقص لوله عصبی ( NTD) نامیده می شود. بعضی از این ناهنجاریها شامل :

 اسپانیا بیفیدا ( قسمتی از نخاع و پوشش اطراف آن برروی پشت جنین می باشد)

آنانسفال ( قسمتی از مغز جنین وجود ندارد)

انسفالوسل ( قسمتی از مغز در خارج از جمجمه رشد می کند)

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG