اطلاعات جهت والدین

 
 

  اطلاعات جهت والدین

مسائل قاعدگی و بلوغ در بچه هایی با ناتوانی ذهنی و جسمی

* قاعدگی

بلوغ به زمانی اطلاق می شود که تغییرات فیزیکی ، احساسی و اجتماعی اتفاق می افتد. در بچه هایی  با تاخیردر رشد نیزشاهد چنین تغییراتی می باشیم.  سن متوسط بلوغ در دختران برای شروع قاعدگی 13-12 سالگی می باشد. معمولا قاعدگی بدنبال رشد ناگهانی ، شروع رشد بافت پستان ، رشد موهای زهار و زیر بغل و تغییر در بوی بدن ، شروع می شود.

بعضی از والدین در مورد چگونگی برخورد کودکان خود با قاعدگی دچار نگرانی می شوند. نگرانی آنها ممکن است در مورد گرفتگی های دردناک شکم ، مسائل بهداشتی ، برخورد فرزندان با میزان خونریزی و تعویض نوار بهداشتی باشد.

همچنین نگرانی والدین از علائم دیگری که ممکن است در فرزندشان بروز کند مانند تغییرات رفتاری   ، سردرد ، درد پشت و حساسیت پستان نیز باشد. در بعضی مواقع این نگرانی بعلت مسائل جنسی       می باشد، نظیر سوء استفاده های جنسی و نیز استفاده از داروهای ضد بارداری.

 

* متوقف کردن قاعدگی

اغلب والدین برای توقف قاعدگی دخترانشان و صحبت در مورد این مسائل به پزشک مراجعه می کنند. در بعضی موراد ، والدین قبل از شروع قاعدگی دختران مراجعه و در مورد برخورد فرزندشان با     این مسئله اظهار نگرانی می کنند. درموراد دیگر نیز بعد از شروع قاعدگی بعلت دشواری برخورد      با خونریزی قاعدگی و مسائل بهداشتی به پزشک مراجعه می کنند. والدین ممکن است بعلت خونریزی  زیاد ، قاعدگی نامرتب و یا دردناک ، نگران شوند. در بعضی از موارد ، نگرانی والدین ممکن است بعلت ترس از بارداری فرزندانشان و نیاز به استفاده از قرص های ضد بارداری باشد.

عموما پیشنهاد ما به والدین این است که تا کامل شدن بلوغ صبر کنند وکاری انجام ندهند. در اغلب موارد دختران مشکل جدی و زیادی با خونریزی ندارندو هر شخصی با توجه به قابلیت ها وسطح عملکردش ممکن است به خوبی قادر به انجام دادن کارهای شخصی باشد. دخترانی که به حمایت  بیشتری احتیاج دارند، ممکن است توانایی برخورد با این امور را نداشته باشند اما اغلب کسانی که      به آنها کمک می کنند بعداز مدتی متوجه می شوند که شروع قاعدگی در این افراد نیز به آن سختی     که آنها فکر می کردند ، نبوده است.

در هر حال برای بعضی از دختران قاعدگی یک تجربه دشوار خواهد بود. ممکن است مشکلات  رفتاری با شروع خونریزی داشته باشند، و در بعضی از والدین متوجه میشوند که نیاز مراقبت های فیزیکی فرزندانشان در دوران قاعدگی بیشتر از قبل می شود . در این موارد ، ما می توانیم چند   پیشنهاد برای شما داشته باشیم.

در صورت نیاز ، پزشک می تواند به شما درمانهای دارویی نیز پیشنهاد کند، اگر چه درمانهای دارویی برای دخترانی که هنوز قاعدگی آنها شروع نشده توصیه نمی شود ، زیرا ممکن است سبب اختلال رشد و اثرات جانبی بر روی دختران شود. 

 

 

* پیشنهادات

_ بسیاری از دختران دارای قاعدگی های نامرتب که گاهی اوقات با خونریزی زیاد همراه می شود ، بخصوص در 5 سال اول شروع قاعدگی می باشند، اما اگر این مشکل در زندگی روزمره اختلال بوجود می آورد ، داروهایی وجود دارد که می تواند به حل این مشکل کمک کند. برای دانستن روزهای قاعدگی می توان شروع آن را در یک تقویم علامت گذاری کرد.

 

_ بعضی از دختران از گرفتکی های دردناک ناحیه شکم ، سر درد ، درد پشت و یا دیگر علائم شاکی می باشند. برای کمک به این مشکل می توان از دارو استفاده کرد، اما ورزش یا فعالیت های بدنی ممکن است کمک کننده باشند.

 

_

   نوار بهداشتی از پوشک کامل ارزانتر می باشد. اگر دختران از پوشک های کامل استفاده می کنند ، در داخل آن یک نوار بهداشتی بگذارید و هنگامیکه احتیاج به تعویض دارد ، فقط نوار بهداشتی را دور بیاندازید.    

 

_ شیو کردن موهای زهار بعلت مسائل بهداشتی لازم نمی باشد، مگر اینکه دلایل فرهنگی یا مذهبی داشته باشد.

 

_ بعضی از دختران توانایی یادگیری و محافظت از خودشان را درهنگام قاعدگی دارند. مانند هر وظیفه جدیدی ، آنها احتیاج به آموزش و وقت برای یاد گیری دارند. لطفا صبور باشید.

 

* دارو درمانی برای قاعدگی های دردناک

داروهای ضد استروئیدی و ضد التهابی برای برطرف کردن گرفتگی های عضلانی و دردهای    قاعدگی موثری باشند. استفاده از داروها در فواصل زمانی مرتب در این دوره می تواند بر روی      درد موثرتر   از استفاده آن در هنگام درد شدید باشد. در بعضی از مواقع تشخیص تجویز داروهای   ضد درد در دخترانیکه از نظر ارتباطی مشکل دارند، سخت می باشد. اگر رفتار دختران مانند همیشه نیست و تغییرات رفتاری را در او مشاهده کردید، مکن است بعلت درد قاعدگی باشد.

قرص ایبو پروفن مانند ادویل ، ارزان ترین داروی ضد التهاب می باشد که به راحتی در داروخانه ها دردسترس قرار دارد. در بعضی از موارد ممکن است قرص های قوی تری مانند ناپروکسن احتیاج باشد.

همچنین قرص های ضد بارداری یا داروهای هورمونی دیگر می تواند برای کاهش درد های قاعدگی موثر باشند ، مخصوصا اگر قرصهای مسکن و ضد التهاب به تنهایی برای دردها کافی نباشند.

 

 

 

 

 

 

 

* گزینه های درمان هورمونی

 

1- ترکیب تجویز قرص های ضد بارداری یا برچسب های هورمونی .

قرص های ضد بارداری یک بار در روز داده می شود و برچسب های هورمونی ضد آب هر هفته یک بار تعویض می گردد و هر دو این موارد نیز می تواند تواما استفاده شود. می توانید این قرص ها را ماهانه قطع کنید تا خونریزی قاعدگی اتفاق افتد و یا می توان بمدت 4-2 ماه بدون وقفه از آن استفاده کرد و بعد آن را قطع کرد تا خونریزی قاعدگی ایجاد شود، ممکن است بیشتر از این زمان با قطع قرص خونریزی قاعدگی ایجاد نشود.

 

_ مزایای استفاده از قرص یا برچسب شامل کاهش خونریزی ، درد، کم خونی ، جوش و ابتلاء به سرطان رحم و تخمدان می باشد. در دراز مدت قاعدگی کوتاهتر و میزان خونریزی کمتر خواهد شد.

 

_  در اکثر مواقع اثرات جانبی در مورد قرص و برچسب دیده نشده است و اگر وجود داشته باشد بسیار خفیف و موقتی می باشد. اثرات جانبی شامل : سر درد ، تغییرات رفتاری ، حساسیت پستانها ، تورم شکم ، تهوع ، گرفتگی عضلات پا و خونریزی نابجا می باشد.

 

_ در بعضی از شرایط پزشکی استفاده از قرص و بر چسب غیر ممکن می باشد، در این موارد حتما به توصیه پزشک خود گوش فرا دهید.

 

_ از آنجائیکه جذب قرص های ضد بارداری از طریق لوله های گوارشی بدرستی مشخص نشده است ، در این موارد ممکن است استفاده از برچسب انتخاب بهتری باشد.

 

2_ تزریق آمپول دپو پروورا

این آمپول هر 3 ماه یک بار تزریق می شود.

_ مزایای آن شامل کاهش درد های قاعدگی و در دراز مدت میزان خونریزی قاعدگی کاهش یافته و روز های قاعدگی کمتر خواهد شد. در خیلی از موراد حتی بمدت یک سال قاعدگی متوقف خواهد شد.

 

_ مشابه قرص و بر چسب ، ممکن است هیچگونه اثرات جانبی مشاهده نشود . اگر اثرات جانبی    وجود داشته باشد، شامل: سر درد ، تغییرات رفتاری ، افزایش وزن ، نامنظمی قاعدگی یا خونریزی نابجا می باشد.

_ همچنین خطر کاهش تراکم استخوان که به نام پوکی استخوان نامیده می شود ، وجود دارد. معمولا این عارضه قابل برگشت می باشد و میتوان با آزمایش سنجش تراکم استخوان هر 2-1 سال آن را ارزیابی کرد. خانمهای جوان باید از قرص های مکمل کلسیم و ویتامین D استفاده کنند. در بعضی از موارد بهتر است از ترکیبات استروژنی مانند قرص یا بر چسب نیز همراه با آن استفاده شود.

 

 

 

 

3- استفاده از آی یو دی که شامل هورمون پروژسترون می باشد.

آی یو دی یک وسیله کوچک به شکل حرف T انگلیسی می باشد که در داخل حفره شکمی گذاشته می شود. آی یو دی شامل هورمون پروژسترون می باشد که بتدریج آزاد می شود و تا 5 سال موثر می باشد.

_ مزایای دراز مدت آن شامل قاعدگی با خونریزی کم و کاهش یا از بین بردن درد می باشد.

 

_ اثرات جانبی آن خفیف می باشد ، اما می تواند شامل : سر درد ، تغییرات رفتاری ، افزایش وزن ، خونریزی های نابجا و یا نا منظم باشد.

_ گذاشتن آی یو دی برای دختر شما زیر بیهوشی عمومی یا آرامبخش انجام می پذیرد.

 

*شرایط طولانی مدت

هنوز بدرستی اثرات طولانی مدت استفاده از درمان هورمونی برای خانمهای جوانی که از شروع قاعدگی تا زمان یائسگی از آن استفاده می کنند ، مشخص نشده است. خانمهایی زیادی در طولانی    مدت از قرص های ضد بارداری استفاده کردند که کمترین اثرات جانبی را داشته اند.

 

عموما خطرات مرتبط با درمان هورمونی شامل : کاهش تراکم استخوان ، امکان لخته شدن خون ، بیماری قلبی و سرطان پستان می باشد. اگر چه ممکن است این اثرات نادر باشد، ولی اثرات طولانی مدت این داروها هنوز بدرستی مشخص نشده است.

 

همه تصمیمات راجع به درمان هورمونی باید بر روی موارد ذیل متمرکز گردد: بر روی فرزند شما ، شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشد ، داروهای دیگری که استفاده می کند ، نگرانی والدین ، و  مهم ترین فاکتور بالا بردن کیفیت زندگی است.

 

در پایان ، ما باید همیشه مراقب مسائل فعالیت های جنسی ، سوء استفاده جنسی و جلوگیری از بیماریهای مقاربتی باشیم.

 

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG