التهاب های مهبل و فرج در کودکان

 
 

التهاب های مهبل و فرج در کودکان

* التهابات مهبل و فرج چیست ؟

التهابات مهبل و فرج به تحریک و یا التهاب پوست ظریف ناحیه تناسلی گفته می شود. این التهابات سبب درد ، خارش ، سوزش و در بعضی مواقع نیز باعث ترشح مختصر ، بد رنگی لباس زیر و یا بوی بد در دختران کوچک خواهد شد. مادران مسلما در مورد شکایت بچه ها و نیز در مورد قرمزی پوست این ناحیه که یک علامت فیزیکی شایع می باشد ، نگران خواهند شد.

 

* دلایل این التهابات چیست ؟

در اکثر مواقع دلیل آن یک میکروب خاص نیست بلکه در نتیجه التهابات عمومی بدن می باشد . باکتریها از مناطق دیگر مانند مقعد ، گلو یا عفونت پوست یا متاسفانه در بعضی دختران از سوء استفاده جنسی به این منطقه می رسند. همچنین دیگرمشکلات پوستی نظیر اگزما نیز می تواند بر روی پوست ناحیه تناسلی تاثیر بگذارد.

 

* چرا این التهابات برای کودکان اتفاق می افتد ؟

کودکان مخصوصا بعلت آناتومی بدنشان و فعالیتهایشان بسیار نسبت به این مشکلات آسیب پذیر می باشند. پوست ناحیه دستگاه تناسلی دختران بسیار ظریف و نازک می باشد . پوست این ناحیه در دختران تا قبل از ترشح هورمونهای جنسی ، بصورت نرمال به رنگ قرمز می باشد. این پوست ظریف به آسانی دچار التهاب خواهد شد. کودکان مانند بزرگسالان دارای موهای زبر بر روی ناحیه تناسلی و پوست ضخیم در ناحیه فرج ، که سبب حمایت این ناحیه شود ، نمی باشند.

فقدان چنین حمایتی مایه تاسف می باشد ، زیرا کودکان همیشه با چیزهایی سرگرم میباشند که می تواند سبب التهاب ناحیه فرج شود مانند : بازی کردن در شن ، یا سرسره و الاکلنگ ، پوشیدن لباسهای نمناک یا استفاده از حوله نمدار ، لباسهای تنگ وغیره.

اغلب کودکان که مشغول بازی می باشند فراموش می کنند که تا آخرین لحظه برای ادرار کردن به دستشویی بروند و در بعضی مواقع خودشان را درست خشک نمی کنند و باکتری را از مقعد به طرف مهبل می برند.

لباس زیر های آلوده نیز می توانند سبب آوردن باکتری به طرف مهبل و فرج شوند. تشویق به حمام رفتن و همکاری کردن با کودکان سبب فراموشی آنها در زمان استحمام می باشد.

اکثر والدین در حال حاضر در مورد تحریک پذیری صابونهای تند و انواع کفهای مخصوص حمام و یا خوشبوکننده ها آگاهی دارند. مادران باید بدانند که لباس زیرهای کتان برای کودکان اساسی می باشد. در هر حال اکثر مادران ممکن است در مورد هوای خشک زمستان که می تواند سبب التهاب پوست کودکان شود ، آگاهی نداشته باشند. این مشکل در تابستان در اثر گرما و رطوبت مخصوصا هنگامیکه از حوله های مرطوب یا لباسهای تنگ استفاده می شود ، بوجود می آید.

 

 

* چه راهکارهایی را می توان انجام داد ؟

اگر کودک شما نشانه های ذکر شده را داشت ، باید توسط دکتر خانواده یا پزشک متخصص اطفال معاینه شود. آنها ممکن است حتی کودک را به دکتر متخصص زنان وزایمان ارجاع دهند.

هنگامیکه کودک توسط دکتر زنان ویزیت شد تاریخچه و معاینه از او به عمل خواهد آمد. پزشک باید اطمینان حاصل کند که هیچ نوع عفونت یا مشکلات پوستی که احتیاج به درمان دارند، وجود ندارد.      ( در بعضی از مواقع ممکن است بوسیله سوآپ های کوچک واژینال به آرامی از مهبل نمونه ایی گرفته شود تا از نظر عفونت بررسی شود. در مواردی که خونریزی وجود دارد ، ممکن است احتیاج به معاینات وسیع تری باشد. )پزشک با سوالات و معاینات خود از کودک خواهان تشخیص امکان سوء استفاده جنسی نیز می باشد.

همه چیز برای شما کاملا توضیح داده خواهد شد، هدف ما این است که به شما اطمینان بدهیم که کودک شما با معاینه کاملا راحت و آسوده خواهد بود و هیچگونه تجربه درد آور یا ترسناک نخواهد داشت.

بعد از کامل شدن معاینات ، پزشک قادرخواهد بود که بهترین نوع درمان را برای کودکتان پیشنهاد کند. هنگامیکه درمان مشخص شد ، شما نیز می توانید کارهایی را برای کمک انجام دهید.

* بعضی از پیشنهادات .....

بعلت ظریف بودن پوست ناحیه تناسلی کودک ، شما می توانید با سالم و تمیز نگه داشتن این ناحیه کمک بزرگی را به کودک بکنید. اجتناب از مصرف صابونهای تند و خوشبو کننده و پوشیدن لباس زیر کتان فقط شروع این مرحله می باشد. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد که می توانید آنها را دنبال کنید:

_ مسئله مهم این است که شما از نحوه تمیز کردن کودک خود بعد از دفع ادرار و مدفوع با اطلاع باشید. مشکل اصلی برای والدینی که کودک خود را به پرستار یا مهد کودک ها می سپارند این است که در این زمانها برای کمک به کودکان خود حضور ندارند. بسیاری از کودکان متوجه می شوند که می توانند خودشان را با دستمال های مرطوب ( بدون الکل و خوشبو کننده ) بهتر خشک کنند. با گذاشتن جعبه های کوچک دستمال مرطوب در داخل وسایل کودکتان هنگامیکه به مهد کودک یا نزد پرستار می روند ، می توانید این مشکل را بر طرف کنید.

 

_ اگر استفاده از دستمالهای مرطوب مشکل را حل نکرد ، بعد از برگشتن کودکتان به خانه می توانید او را در یک وان کم عمق در حمام قرار دهید تا از تمیز بودن او اطمینان حاصل کنید و همچنین از لباس زیر کتان تمیز استفاده نمائید. در طول مدتی که کودکتان علائم را دارد ، روزی 3 بار حمام کردن فکر خوبی بنظر می رسد. با اضافه کردن مواد مرطوب کننده و روغنی مخصوص حمام که ضد حساسیت می باشند به داخل آب وان ، می توان به نرم و لطیف شدن پوست دستگاه تناسلی کمک کرد.

 

_ شما باید کودکتان را تشویق کنید تا هر چه زودتر لباس زیرهای نمناک و تنگ و چسبان خود را عوض کند ، و نیز لباس زیر های خودش را در طول روز چندین بار ، مخصوصا هنگامیکه آلوده و کثیف می شوند، عوض کند.

 

_ شما باید کودکتان را تشویق کنید تا پوست این ناحیه را نخاراند زیرا خاراندن پوست می تواند سبب تحریک وعفونت بیشتری شود. اگر کودکتان خارش زیادی دارد ، می توانید او را در وان کم عمق قرار دهید و اجازه دهید با اسباب بازیهای خودش در آب بازی کند. دربعضی مواقع مواد مرطوب کننده که به آب اضافه می شوند می توانند باعث کم شدن خارش شوند.

 

 

 

 

_ بعد از استحمام ، به آرامی منطقه دستگاه تناسلی کودک را خشک کنید و از به کار بردن حوله های زبر یا مالش های خشن پرهیز کنید . خشک کردن منطقه دستگاه تناسلی با سشوار با حرارت پائین می تواند کمک کننده باشد. بعد از آن می توانید یک دامن به تن کودک کنید و از پوشیدن لباس زیر تا مدتی بپرهیزید تا هوا به آسانی به این منطقه برسد.

 

_ کودک شما احتیاج دارد تا برای مواظبت از دستگاه تناسلی خود آموزش ببیند. این قسمت یکی از قسمتهای مهم بدن کودک بشمار می آید که احتیاج به نظارت ویژه دارد ، مانند دندانها که احتیاج به مراقبت ویژه دارند. اگر کرم خاصی برای کودک تجویز شده است ، کودکتان باید بیاموزد که چطور خودش کرم را بر روی پوست خود بمالد ، قبل و بعد از استفاده از کرم دستهایش را بشوید و از یک آئینه دستی استفاده کند ، که دقیقا کرم را در جایی که احتیاج است بمالد. در این روش ، کودکتان یاد خواهد گرفت که این قسمت بدن خود اوست و او مسئولیت مراقبت و نگهداری آن را خواهد داشت.

 

* چه روشهای دیگری می توان انجام داد؟

اگر عفونتهای خاص یا مشکلات پوستی داشته باشد ، ممکن است کرمها یا قرص های خاصی توسط پزشک تجویز گردد. در بعضی از مواقع ممکن است تا گرفتن جواب آزمایش صبر کرد تا درمان موثر جهت عفونت را تجویز کرد.

 

* آیا این التهابات قابل برگشت می باشند ؟

 

تجربه نشان می دهد که در حدود نیمی از دخترانی که این مشکل را دارند در دوران کودکی بیش از یکبار یه این مشکل دچار می شوند. با بالا رفتن سن و رشد و نمو کودکان این مشکل بهتر خواهد شد و سبب آسیب طولانی مدت نخواهد شد. دختران کوچک باید برای مراقبت از خود آموزش داده شوندو برای برگشت التهاب آماده شوند. ممکن است یک عفونت و التهاب تکراری سبب بروز مشکل برای کودکتان شود و یا ممکن است چیزی باعث التهاب شود که در مرحله اول در دخترتان بروز نکرده است ما امیدواریم که با توجه به نظافت و مراقبت از منطقه دستگاه تناسلی ، تکرار این التهاب به حداقل برسد.

جمله آخر اینکه ، اگر کودکتان بطور ناگهانی درد یا خونریزی داشت لطفا فورا با پزشک تماس بگیرید.

 

هدف : تمیز نگه داشتن منطقه دستگاه تناسلی و خشک کردن آن ، بدون وجود رطوبت در منطقه و تحریک پوست.

روش : اجتناب از عواملی که سبب تحریک فرج می شوند و نیز استفاده از روشهایی که جریان هوای خوبی را جهت این منطقه فراهم می کند.

 

 

 

 

 

 

 

دستور العمل :

1 استحمام دوبار در روز در موارد التهابات حاد و استفاده از پودرهای مخصوص روغنی برای پوست های خشک و شکننده در آب وان حمام.   

2- عدم استفاده از صابونهای تند و ضد تعریق و بهتر است از صابونهای بدون بو استفاده شود.

3- از کف های مخصوص وان استفاده نشود.

4- بعد از حمام به آرامی منطقه را خشک کنید و هرگز حوله را بر روی پوست نکشید.

5- همیشه بدن را بعد از دفع ادرار و مدفوع از جلو به عقب خشک کنید.

6- اگر پوست خیلی دردناک باشد ، شما می توانید بعد از دفع مدفوع به جای دستمال توالت از یک پنبه که آغشته به روغن معدنی می باشد ، استفاده کنید .

7- هرگز از کاغذ توالت های رنگی استفاده نکنید.

8- از لباس های زیر کتان ، خشک وسفید استفاده کنید.

9- در هنگام خواب از پوشیدن لباس زیر خود داری کنید.

10- از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان خودداری کنید.

11- در دخترانی که به قاعدگی رسیده اند نباید از پدهای خوشبو کننده یا تامپون استفاده شود.

12- از دارو های جلدی نظیر ضد آفتابها ، پماد های آنتی بیوتیک موضعی و اسپری های بهداشتی زنانه استفاده نشود.

13- وازلین می تواند باعث نرم شدن موضع گردد که بی ضرر نیز می باشد.

14- از خاراندن موضع بشدت پرهیز گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG