پوکی استخوان چیست ؟

 
 

* پوکی استخوان چیست ؟

پوکی استخوان شرایطی است که در آن استخوانها نازک و ضعیف و شکننده می شوند.

* چگونه استخوانها در طول سنین تغییر می کند ؟

استخوان همیشه درحال تغییر می باشد. از دوران طفولیت تا 30 سالگی سرعت شکل پذیری و ساختن استخوان بیشتر از شکنندگی آن می باشد و استخوانها بزرگتر و متراکم تر می شوند ولی بعد از 30 سالگی سرعت شکنندگی استخوان از ساخت و ساز آن بیشتر می شود. بعد از 35 سالگی مقدار کم از دست رفتن بافت استخوانی برای بانوان و آقایان کاملا طبیعی است. از دست رفتن زیاد بافت استخوانی می تواند پیامد پوکی استخوان باشد.

 

* چگونه پوکی استخوان باعث تغییر استخوان می شود ؟

در افرادی که مبتلا به پوکی استخوان می باشند استخوانها کاملا سایز قبلی را دارند ، اما دیواره های فشرده خارجی استخوانها ظریفتر می شوند و حفره های اسفنجی داخلی بزرگتر می شوند. این تغییرات بطور وسیعی باعث ضغیف شدن بافت استخوانی می شود.

 

* علائم و نشانه های پوکی استخوان چیست ؟

نشانه های پوکی استخوان درد پشت و حساس شدن موضع می باشد. علائم آن هم شامل کوتاهی قد بیشتر از میزان نرمال برای رده های سنی مختلف ، و یک انحناء مختصر در قسمت بالای پشت می باشد . از آنجائیکه استخوانهای ستون فقرات ضعیف می شوند ، تحت فشار وزن قسمت بالایی بدن به آرامی بر روی هم قرار می گیرند و باعث انحناء در نخاع می شوند که اصطلاحا پشت قوزی نامیده می شود.

 

* چه عواملی باعث بالا رفتن ابتلاء به پوکی استخوان می شوند ؟

عوامل ذیل می تواند باعث افزایش ریسک شکستگی ها به سبب پوکی استخوان شوند :

 

_ سابقه شکستگی قبلی

_ سابقه فامیلی پوکی استخوان

_ نژاد

_ جنون

_ تغذیه نا مناسب

_ وزن بسیار پائین

_ یائسگی زود رس ( پائین تر از 45 سالگی )

_ عمل جراحی برداشتن تخمدانها

 

 

_ قاعدگی های نامنظم قبل از یائسگی ( بین دو قاعدگی بیش از یک سال فاصله باشد )

_ رژیم غذایی با کلسیم کم

_ سابقه زمین خوردگی های زیاد

_ عدم انجام حرکات ورزشی

_ مصرف الکل

_ مشکلات بینایی

_ داروهای خاص

 

* چطور می توان از پوکی استخوان پیشگیری کرد ؟

 

حرکات ورزشی باعث افزایش توده استخوانی قبل از یائسگی می شود و باعث کاسته شدن سرعت از دست رفتن توده استخوانی بعد از یائسگی می شود . همانطوریکه عضلات با ورزش منظم مستحکم تر می شوند ، توده استخوان بدن نیز دارای انسجام بیشتری می شود . در حقیقت استخوانها بوسیله عضلاتی که آنها را می کشند ، قوی تر می شوند.

کلسیم سرعت از دست رفتن بافت استخوانی را کاهش می دهد . اگر مقدار کلسیم موجود در خون خیلی پائین باشد ، بدن آن را از استخوانها گرفته و به بقیه مناطق بدن می فرستد . بانوان بالای 50 سال احتیاج به200 /1میلی گرم کلسیم در روز دارند. انیسیتو بهداشت و سلامت مقدار 1500 میلی گرم کلسیم روزانه را برای خانمهای یائسه که داروهای هورمونی استفاده نمیکنند  و همه خانمهای  بالای 65 سال ، توصیه می کند.

محصولات لبنی مانند شیر و ماست حاوی مقادیر زیادی از کلسیم می باشند.

منابع دیگر شامل : سبزیجات برگ سبز ، آجیل ، غذاهای دریایی و آ ب میوه ها و غلات که با کلسیم غنی شده اند  ، می باشد . شما ممکن است به ترکیبات کلسیم احتیاج داشته باشید . در هر حال آگاه باشید که بدن شما می تواند فقط 500 میلی گرم کلسیم را در یک مرحله جذب کند . اگر شما بیشتر از این مقدار دریافت می کنید ، سعی کنید آن را در دو نوبت دریافت کنید .

 

* تست سنجش تراکم استخوان چیست ؟

این تست میزان سنجش توده استخوانی بدن را در پاشنه ، نخاع ، استخوان ، ران ، دست یا مچ دست اندازه گیری می کند . اندازه گیری در یک نقطه از بدن می تواند وضعیت تراکم استخوان را در نقاط دیگر سیستم اسکلتی بدن نشان دهد. سنجش تراکم استخوان می تواند به پیگیری مشکلات قبل از ایجاد شکستگی کمک کند.

 

* چه افرادی باید سنجش تراکم استخوان را انجام دهند ؟

همه بانوان بالاتر از 65 سال یا بانوان جوانی که قبلا شکستگی استخوان داشتند باید سنجش تراکم استخوان را هر 2 سال یک بار انجام دهند. همچنین این تست ممکن است به بانوان یائسه زیر 65 سال که یک یا چند علامت ابتلاء به پوکی استخوان را دارند نیز توصیه می گردد.

 

 

 

 

 

 

* تست سنجش تراکم استخوان چگونه انجام می شود ؟

دستگاههایی که برای انجام این تست استفاده می شوند ، متفاوت می باشند ، اما همه آنها متضمن گرفتن اشعه X یا اشعه های دیگر از یک منبع انرژی می باشد. تست ها می تواند حداقل یک دقیقه تا حداکثر  40 دقیقه به طول انجامد.

 

* چه درمانی برای پوکی استخوان در دسترس می باشد ؟

 

بیو فسفونات ها جهت کاهش سرعت شکنندگی استخوان استفاده می شوند. برای مداوای پوکی استخوان ، ازاین داروها برای کمک کردن به افزایش تراکم استخوان و پائین آوردن میزان شکستگی ها ، استفاده    می شوند. ندرتا عوارض جانبی می توانند شامل تهوع ، درد شکم و مشکلات گوارشی بروز کنند.    رالوکسی فن نوعی از دارو ست که به استحکام بافت استخواننی کمک می کند . این دارو ممکن است انتخاب مناسبی برای خانمهایی که احتیاج به درمانهای محافظتی پوکی استخوان دارند اما نمی توانند یا نمی خواهند از داروهای هورمونی استفاده کنند ، باشد. در هر حال این دارو فقط در طول مدتی که از آن استفاده می کنید می تواند از استخوانها محافظت کند.

داروی دیگری که جهت کاهش سرعت شکنندگی استخوان استفاده می شود ، کلسی تونین نامیده می شود و این دارو می تواند بصورت تزریقی یا اسپری بینی تجویز گردد.                                       همچنین هورمون پارا تیروئید ممکن است برای افزایش تراکم استخوان و پائین آوردن خطر شکستگی ، استفاده شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG