هیستروسالپنگوگراف ( عکس رنگی رحم )

 
 

هیستروسالپنگوگراف ( عکس رنگی رحم )

* عکس رنگی رحم چیست ؟

در این روش از اشعه ایکس جهت دیدن داخل رحم و لوله های رحمی استفاده می شود . با عکس رنگی رحم می توان بسته بودن قسمتی یا کامل لوله های رحمی و همچنین سایز و شکل طبیعی رحم را تشخیص داد. همه این مشکلات می تواند سبب نازایی و یا مشکلاتی در باروری شوند.

در بعضی از موارد پس از عمل جراحی بستن لوله های رحمی جهت عقیم سازی ، برای اطمینان از موفقیت عمل می توان از عکس رنگی رحم ، چند ماه بعد از عمل جراحی استفاده کرد. عکس رنگی رحم در موارد ذیل جهت بیمار انجام نمی شود :

_ بارداری

_ عفونتهای لگنی

_ خونریزی شدید رحمی در حین انجام کار .

 

* جهت گرفتن عکس رنگی رحم چه کارهایی را باید انجام داد ؟

در اکثر مواقع پزشک مورد نظرتان یک ساعت قبل از انجام عکس رنگی رحم یک نوع مسکن تجویز می کند و نیز ممکن است یک نوع  آنتی بیوتیک قبل از گرفتن عکس توصیه شود. ممکن است بعد از گرفتن عکس رنگی رحم قادر به رانندگی نباشید ، پس بهتر است یک همراه با خود داشته باشید.

 

* عکس رنگی رحم چطور انجام می شود ؟

عکس رنگی رحم در بیمارستان یا کلینیک و یا در رادیولوژی انجام می شود. بهترین زمان جهت انجام عکس رنگی رحم چند روز بعد از پاک شدن قاعدگی می باشد زیرا در این زمان شانس بارداری برای خانم حداقل می باشد.

در حین عکس رنگی رحم ماده حالب در داخل رحم و لوله های رحمی تزریق می شود و توسط اشعه ایکس در همان زمان تصویر برداری می شود و می توان سایز و شکل داخلی رحم و لوله های رحمی را مشخص کرد.

 

آمادگی جهت انجام عکس رنگی به شرح ذیل می باشد:

1- از شما خواسته می شود تا به پشت بخوابید و پاهایتان را مانند هنگامیکه معاینه لگن می شوید قرار دهید. سپس از اسپکلوم در داخل واژن استفاده می شود تا بتوان دهانه رحم را پیدا کرد و بعد از آن دهانه رحم تمیز می شود.

2- ممکن است جهت کاهش دادن دردهای حاصل از عکس رنگی رحم از بی حسی موضعی در قسمت انتهای دهانه رحم استفاده کرد.

3- دو روش جهت وارد کردن دای در داخل دهانه رحم استفاده می شود.

در روش اول ، دهانه رحم با یک وسیله ایی ثابت نگه داشته می شود و سپس یک وسیله ایی که کانولا نامیده می شود داخل دهانه رحم وارد می شود.

در روش دیگر ، یک لوله پلاستیکی نازک از دهانه رحم عبور داده می شود. در انتهای این لوله قسمتی بادکنکی وجود دارد که سبب نگه داشتن لوله در داخل رحم می شود.

4- سپس اسپکلوم را در آورده و شما به زیر دستگاه اشعه ایکس قرار داده می شوید.

5- مایع به آرامی از طریق کانولا یا لوله به داخل رحم و لوله های رحمی فرستاده می شود . این مایع ممکن است سبب اسپاسم شود و اگر لوله های رحمی مسدود باشد سبب اتساع آنها خواهد شد.

6- اشعه ایکس از ماده حاجبی که داخل رحم و لوله های رحمی پر شده است تصویر برداری می کند . ممکن است در بعضی از مواقع از شما خواسته شود تا نحوه خوابیدن خود را تغییر دهید.

اگر هیچ نوع انسدادی در لوله ها وجود نداشته باشد ، مایع به آرامی از انتهای لوله خارج می شود. سپس این مایع توسط بدن بتدریج جذب می شود.

7- در مرحله آخر کانولا یا لوله خارج می شود .

 

* بعد از انجام این مراحل باید منتظر چه علائمی بود ؟

بعد از انجام دادن عکس رنگی رحم ممکن است ترشحات واژینال چسبناکی داشته باشید که بعلت ریختن مقداری از مایع تزریقی داخل واژن می باشد. ممکن است این مایع خونی نیز باشد و بهتر است از یک نوار بهداشتی بعد از عکس گرفتن استفاده شود. به هیچ عنوان از تامپون داخل واژن استفاده نشود . اغلب ممکن است علائم ذیل را داشته باشد.

_ خونریزی مختصر واژینال

_ اسپاسم

_ احساس سرگیجه ، از حال رفتن و درد در ناحیه شکم .

 

* گرفتن عکس رنگی رحم چه خطراتی دارد؟

ندرتا مشکلات جدی بعد از گرفتن عکس رنگی رحم بوجود می آید که شامل :

واکنش حساسیتی به تزریق مایع ، صدمه به رحم و یا عفونتهای لگنی می باشد. اگر هر کدام از علائم ذیل را داشتید به پزشکتان اطلاع دهید.

_ ترشحات بدبو واژینال

_ تهوع

_ اسپاسم ها و درد های شدید شکمی

_ خونریزی شدید رحمی

_ تب یا احساس سردی کردن

_ غش کردن

 

* آیا جایگزینی برای عکس رنگی رحم وجود دارد ؟

چند روش جایگزین عکس رنگی رحم وجود دارد که توسط پزشک توصیه می شود که شامل :

_  لاپاراسکوپی _ این عمل جراحی احتیاج به بیهوشی عمومی دارد.

_  هیسترسکوپی _ این عمل می تواند جزئیات خوبی را از داخل رحم به پزشک بدهد . در هر حال با این روش نمی توان از بسته بودن لوله های رحمی مطمئن شد.

_ هیسترو سونوگرافی _ در این روش از دستگاه سونوگرافی واژینال برای نشان دادن داخل رحم استفاده می شود . در این روش نیز مانند هیسترسکوپی نمی توان از وضعیت لوله های رحمی مطلع شد.

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG