درمان ناباروری

 
 

درمان ناباروری

* ناباروری چیست ؟

اگر زوجی بعد از یک سال داشتن نزدیکی بدون جلوگیری نتوانستند باردار شوند بعنوان ناباروری در نظر گرفته می شوند . ناباروری دلایل متعددی دارد از جمله عامل خانم وعامل آقا و یا هر دو باهم .

 

* چه درمانهایی برای ناباروری وجود دارد ؟

درمان ناباروری به علت آن بستگی دارد و ممکن است تغییرات نحوه زندگی ، دارو ، جراحی یا روشهای کمک باروری به بیمار پیشنهاد شود و یا ممکن است جهت جوابگیری سریعتر چند روش ، جهت درمان به بیمار پیشنهاد شود. در اکثر مواقع درمانهای ناباروری حتی به علت نامشخص با  موفقیت روبرو می باشد.

 

*تغییر شرایط زندگی چطور می تواند سبب افزایش شانس باروری گردد؟

عوامل شناخته شده ایی از قبیل گرفتن وزن یا کاهش وزن و نیز ورزش ، نوشیدن الکل ، کشیدن سیگار ، استفاده از مواد مخدر می تواند در باروری تاثیر گذار باشد.

 

* چطور جراحی در درمان نازایی خانمها استفاده می شود ؟

با جراحی در خانمها ممکن است قادر به ترمیم انسداد یا آسیب لوله های رحمی و همچنین درمان آندومتریوز که در نازایی شایع است ، می باشیم.

 

* چطور جراحی در درمان نازایی مردان استفاده می شود ؟

یک مشکل شایع در آقایان واریکوسل ( واریس بیضه ) می باشد که در بعضی از اوقات می تواند  بوسیله جراحی درمان شود.

 

* مشکلات هورمونی در خانمها چطور درمان می شود ؟

سطح هورمونهای غیر طبیعی می تواند سبب نامنظمی در تخمک گذاری و یا عدم تخمک گذاری در خانمها باشد بطور مثال در افرادی که دارای تخمدانهای پلی کیستیک می باشند سطح غیر طبیعی هورمونها سبب قاعدگی نامرتب و یا عدم قاعدگی می شود.

تخمدانهای پلی کیستیک یکی از علل شایع نازایی می باشد که با تغییر شرایط زندگی و یا درمانهای دارویی درمان می شود . ممکن است پروژسترون جهت درمان بعضی از مشکلات تخمک گذاری استفاده شود . بیماریهای تیروئید نیز می تواند نقش بسیار موثری در ناباروری داشته باشند.

 

 

 

 

 

* تحریک تخمک گذاری چیست ؟

تحریک تخمک گذاری به استفاده از دارو جهت تحریک تخمدانها برای ساختن تخمک را گویند. این درمان برای افرادی که تخمک گذاری نامرتب و یا عدم تخمک گذاری دارند بکار گرفته می شود.

 

* تحریک تخمک گذاری چطور انجام می شود ؟

شایع ترین دارویی که جهت تخمک گذاری استفاده می شود قرص کلومیفن سیترات می باشد و در حدود 40 درصد خانمها در طول 6 ماه استفاده از این دارو باردارمی شوند. معمولا اثرات جانبی این دارو خفیف است که شامل : گر گرفتگی ، حساسیت پستانها ، تهوع و عدم تعادل می باشد.

 

* چه داروهای دیگری به غیر از کلومیفن جهت تحریک تخمگ گذاری استفاده می شود ؟

در مواقعی که درمان با قرص کلومیفن موفقیت آمیز نباشد ودر درمانهایی که به تخمک های بیشتری احتیاج داشته باشیم ( روشهای کمک باروری ) ، از داروهای گنادوتروپین برای تحریک تخمک گذاری استفاده می شود.

 

* گناوتروپین ها چطور استفاده می شود ؟

گنادوتروپین ها بصورت یک سری آمپول روزانه از روزهای اولیه قاعدگی داده می شود و جهت بررسی رشد تخمک ها از سونوگرافی واژینال و تست خون استفاده می شود. هنگامیکه تخمک های رسیده در سونوگرافی دیده شد داروی دیگری بنام آمپول HCG جهت انجام تخمک گذاری داده می شود.

 

* چه خطراتی در رابطه با تحریک تخمک گذاری وجود دارد ؟

ده درصد خانمهایی که با قرص کلومیفن درمان می شوند حاملگی دوقلویی  و به میزان کمتری سه قلویی یا چند قلویی خواهند داشت ، ولی در مواردی که از گنادوتروپین ها استفاده می کنیم در حدود 30 درصد چند قلویی خواهیم داشت که حدودا3/2 آنها دوقلویی و 3/1 آنها سه یا چند قلویی می باشد.

تحریک تخمک گذاری می تواند سبب واکنش تحریک بیش از حد تخمدانها شود که در اکثر موارد خفیف است ولی در موارد شدید احتیاج به بستری شدن بیمار در بیمارستان می باشد.

 

* روش ای یو ای ( IUI ) چیست ؟

به تزریق مقداری اسپرم سالم به داخل حفره رحم در زمان تخمک گذاری IUI می گویند. اغلب این روش پس از انجام تحریک تخمگ گذاری و رسیدن تخمک ها انجام می شود.

 

* خطرات IUI چیست ؟

بعلت استفاده از داروهای نازایی احتمال چند قلوزایی در IUI وجود دارد و در مواردی که تعداد    تخمک ها زیاد باشد حتی درمان کنسل می شود.

 

 

* روشهای کمک باروری چیست ؟

در تمام روشهایی که تخمک و اسپرم در آزمایشگاه لقاح داده می شود را گویند. یکی از روشهای رایج  ( IVF ) ای وی اف می باشد که در این روش اسپرم با تخمک در آزمایشگاه ترکیب می شود و جنین تشکیل شده به داخل رحم منتقل می شود . IVF  در موارد زیر انجام می شود :

_ لوله های رحمی بسته یا آسیب دیده که توسط جراحی ترمیم نشود.

_ بعضی از موارد نازایی مردان

_  آندومتریوز شدید

_ نارسایی زودرس تخمدان

_ نازایی به علت ناشناخته

 

* روش ای وی اف ( IVF ) چیست ؟

IVF به روش کوتاه مدت ( دوهفته ایی ) یا طولانی مدت (5/1ماه ) انجام می شود. در هر دو روش   از داروهای تحریک تخمک گذاری ( گنادوتروپین ها )جهت ساختن تخمک های زیاد استفاده می شود.    در بعضی از موارد ممکن است از تخمک های اهدایی یا فریز شده نیز استفاده شود. بعد از رسیدن    تخمک ها از طریق واژن خارج می شوند و سپس با اسپرم های سالم در آزمایشگاه ترکیب می شوند. تخمک ها در روزهای بعد بررسی می شوند تا از باروری آن اطمینان حاصل شود وپس از 72-48 ساعت بعد از لقاح،با نظر پزشک ، تعدادی جنین ،  از طریق دهانه رحم به داخل رحم منتقل می شود . جنین های اضافی را می توان برای دفعات آینده در فریز نگهداری کرد.

 

* روش میکرو اینجکشن چیست ؟

در بعضی اوقات با توجه به وضعیت اسپرم ها از روش میکرو اینجکشن جهت باروری تخمک ها استفاده می کنند . در این روش با کمک دستگاه میکرو و به بوسیله سوزنهای مخصوص هر اسپرم  داخل هر تخمک تزریق می شود و بعد از چند روز که جنین تشکیل شد ، از طریق دهانه رحم         می توان جنین را به داخل رحم منتقل کرد.

 

* خطرات IVF  چیست ؟

یکی از خطرات شایع در روش IVF چند قلویی می باشد . همچنین خطر افزایش ناهنجاریهای جنینی تا حدودی در این روش وجود دارد نظیر : لب و کام شکری ، مشکلات قلبی و مشکلات دستگاه گوارش. درهرحال افزایش خطر ناهنجاریهای جنینی در این روش بسیار ناچیز می باشد.

 

* چه اقداماتی را می توان جهت جلوگیری از چند قلویی در روش IVF انجام داد ؟

چند روش جهت جلوگیری از چند قلویی می توان انجام داد. اگر نتایج آزمایش خون و سونوگرافی تعداد زیاد تخمک را نشان می دهد میتوان تزریق آمپول HCG  را به تعویق انداخت و یا اصلا تزریق نشود . همچنین ممکن است پزشکتان تعداد جنین های کمتری را به داخل رحم منتقل کند.

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG