لاپاراسکوپی

 
 

لاپاراسکوپی

*لاپاراسکوپی چیست ؟

لاپاراسکوپی یک روش جراحی بدون ایجاد یک برش بزرگ بر روی شکم می باشد و از راه این برش کوچک دستگاه لاپاراسکوپی وارد حفره شکم می شود. لاپاراسکوپی به پزشک اجازه می دهد که اعضاء داخل لگن را بطور مستقیم ببیند.

اگر مشکلی وجود داشت که احتیاج به درمان داشته باشد از وسایل دیگری نیز استفاده می شود که توسط سوراخ های کوچک از روی شکم به داخل فرستاده می شود.

 

* برای عمل لاپاراسکوپی چه مدت باید در بیمارستان بستری بود ؟

 

در اکثر مواقع بعنوان یک جراحی سرپایی به حساب می آید و معمولا درهمان روز بیمار ترخیص می شود ولی بعلت بیهوشی عمومی بیمار یک شب در بیمارستان بستری می شود . در جراحی های دشوارتر نظیر در آوردن رحم از طریق لاپاراسکوپ شاید احتیاج به بستری شدن بمدت بیشتری می باشد.

 

* چه نوع بیهوشی جهت لاپاراسکوپی استفاده می شود ؟

قبل از جراحی با روش عمومی بیمار آماده می شود. در بعضی مواقع ممکن است از بی حسی موضعی به جای بیهوشی عمومی  استفاده شود و این نوع بی حسی درد ناحیه را از بین می برد و بیمار هوشیار می باشد.

 

* عمل جراحی لاپاراسکوپی چطور انجام می شود ؟

 

پزشک یک برش کوچک در زیر ناف ایجاد می کند و دستگاه لاپاراسکوپ را وارد می کند . در حین عمل ، شکم با یک گاز پر می شود ( گاز دی اکسید کربن ) که سبب می شود اندام های تولید مثلی بطور واضح دیده شوند.

لاپاراسکوپ اندامهای لگنی را بر روی یک مانیتور نشان می دهد. ممکن است برش های دیگری بر روی شکم برای فرستادن وسایل جراحی ، داده شود. این وسایل معمولا بسیار ظریف می باشند. در بعضی از مواقع ممکن است وسیله ایی برای نگه داشتن رحم از داخل واژن و دهانه رحم به داخل    رحم فرستاده شود.

 

 * در دوران پس از عمل درگیر چه مسائلی خواهید شد ؟

 

اگر بیهوشی عمومی داشته اید در اتاق ریکاوری بهوش خواهید آمد و ممکن است چند ساعت احساس خواب آلودگی داشته باشید و ممکن است بعلت بیهوشی حالت تهوع داشته باشید . اگر عمل شما سرپایی است ، قادر به رانندگی نخواهید بود. در چند روز پس از عمل ، ممکن است احساس خستگی و ناراحتی داشته باشید و یا ممکن است درد در ناحیه اطراف محل جراحی و شکم و ناف داشته باشید . در بعضی از مواقع جهت بیهوشی از لوله در داخل راههای تنفسی استفاده می شود که ممکن است سبب گلو درد در چند روز پس از عمل شود که در این مواقع می توان جهت بهبودی آب نمک گرم قرقره کرد.

ممکن است درد در ناحیه کتف یا پشت احساس کنید که بعلت استفاده از گاز در حین عمل جراحی می باشد که بطور خود بخود چند ساعت یا 1-2 روز بعد از عمل بهبود می یابد. اگر درد یا تهوع چند روز بعد از عمل برطرف نشد و تشدید گردد ، حتما با پزشک خود مشورت کنید .

با توجه به وضعیت شما پزشکتان بعد از عمل جراحی به شما 1-2 روز یا در موارد دشوارتر عمل روزهای بیشتری استعلاجی  می دهد. در هر صورت فعالیت و ورزش های سنگین توصیه نمی شود. در صورت داشتن علائم و نشانه های ذیل فورا با پزشکتان تماس بگیرید:

_ تب

_ درد که شدید باشد یا تشدید گردد.

_ خونریزی زیاد واژینال

_ قرمزی ، تورم و یا ترشح از ناحیه عمل

_ از حال رفتن

 

* خطرات عمل لاپاراسکوپی چیست ؟

همانند همه عمل های جراحی ، خطرات کمی در عمل لاپاراسکوپی شما را تهدید می کند که شامل :

_ خونریزی یا فتق در ناحیه عمل

_ خونریزی داخلی

_ صدمه به اندامهای داخلی

_ عفونت

_ مشکلاتی که در اثر بیهوشی ممکن است بوجود آید.

 

گاهی اوقات مشکلات فورا بروز نمی کند و هرچه قدر عمل دشوارتر و پیچیده تر باشد ممکن است این عوارض شدید تر باشد.

در بعضی از مواقع با توجه به نظر جراح ممکن است جراحی بصورت لاپاراسکوپی مقدور نباشد و مجبور به باز کردن شکم شویم که در این موارد ممکن است احتیاج به بستری شدن در بیمارستان بمدت طولانی تری شوید و نیز ممکن است دوران بهبودی طولانی تری را داشته باشید.

 

* مزایای عمل جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی مزایای خیلی زیادی نسبت به عمل جراحی باز شکم دارند زیرا در عمل های وسیع دوران بهبودی و درد و بستری شدن در بیمارستان طولانی تری می باشد همچنین میزان عفونت در لاپاراسکوپی کمتر است.

 

 

 

 

 

 
 

 

سايت سازمان نظام پزشکی بابل

 
 

© CopyRight 2014   BABOLMC.ORG